Институт за војна: Шојгу ја загуби довербата на Путин

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина, а посебно се фокусираа на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Loading...

Според некои непроверени извори, командантите во Украина ги заобиколуваат своите претпоставени во синџирот на команда и ја известуваат ситуацијата на бојното поле директно до рускиот лидер Владимир Путин.

Наместо руското Министерство за одбрана и началникот на Генералштабот, командантите од Украина директно му одговараат на Путин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски одликуваше 19-годишен војник: „Собори шест руски авиони“

Независните руски весници Vazhnye Istorii и iStories цитираа неименувани извори во рускиот Генералштаб кои велат дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја изгубил довербата на Путин откако пропадна почетната фаза од сеопфатната инвазија на Украина и покрај уверувањата на Шојгу за брза победа.

Изворите тврдат дека Путин сега го заобиколува Шојгу и директно комуницира со командантот на Централниот воен округ Александар Лапин, кој ја надгледува „централната“ група сили во Украина и командантот на руските воздухопловни сили Сергеј Суровикин, кој командува со „јужна“ група сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко го тешеше Путин поради егзодусот на Русите

ISW истакнува дека не може самостојно да ја потврди валидноста на овој извештај, но ако извештајот е вистинит, тоа укажува дека Путин го заобиколува и Герасимов.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.