Адолф Хитлер

Сподели со своите пријатели

За време на гласањето во Обединетите нации на 27 октомври за резолуцијата со која се бара прекин на огнот во Газа, беше јасно дека Израел, кој се противеше на прекинот на огнот, ќе се соочи со тешка битка, и за многумина во Израел беше изненадување што Австрија застана покрај ТелПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По одлуката од 2019 година, родното место на Адолф Хитлер во Австрија беше претворено во полициска станица, најавено е дека во таа куќа ќе се одржува обука на безбедносните сили од областа на човековите права. Loading… Историчарот Оливер Ратколб, член на комисијата која беше формирана за да спречи зградата познатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Семејството Лунардели од Удине, кое произведува вино од 1995 година, на чии шишиња има етикети со слики од Хитлер, Мусолини, Сталин, Ленин, Че Гевара и Наполеон, ќе престане со производство во 2023 година. Loading… Имено, по последните контроверзи кои доаѓаа од Германија и Австрија, компанијата со седиште во Пасијан диПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На аукција во американската сојузна држава Мериленд, часовникот на поранешниот нацистички лидер Адолф Хитлер е продаден за 1,1 милион долари. Loading… Аукциската куќа Alexander Historical Auctions од Чесапик Сити, Мериленд го процени часовникот на помеѓу два и четири милиони долари, објаснувајќи дека тоа е „реликвија од Втората светска војна соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гудрун Брувиц, ќерка на Хајнрих Химлер, работела за германската разузнавачка служба БНД од 1961. до 1963. година, потврдила агенцијата. Бурвиц, ќерка на архитектот на Холокаустот и сама нацист до смрт, била вработена во БНД во место близу Минхен, но под друго име, пренесува Индепендент. Нејзината работа за западногермснакта разузнавчка слубжаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Приборот за јадење направен специјално за нацистичкиот лидер Адолф Хитлер по повод неговиот 50. роденден, продаден е на аукција за 12.500 фунти, односно 14.220 евра.   Loading…   Приборот е пронајден за време на чистењето на една куќа во Дорсет, Англија, а припаѓал на висок воен службеник. Два ножа, триПрочитај повеќе