„Политико“: Како татковината на Хитлер стана најдобар пријател на Израел?

Сподели со своите пријатели

За време на гласањето во Обединетите нации на 27 октомври за резолуцијата со која се бара прекин на огнот во Газа, беше јасно дека Израел, кој се противеше на прекинот на огнот, ќе се соочи со тешка битка, и за многумина во Израел беше изненадување што Австрија застана покрај Тел Авив, наведува „Политико“.

Loading...

За многумина во Израел беше големо изненадување да ја видат Австрија, земја со која со години имаат бурни односи, како стои рамо до рамо со еврејската држава.

На крајот на краиштата, ова не беше само земјата на Адолф Хитлер и Адолф Ајхман, туку во нејзината политика во последните години често доминира екстремно десничарската Партија на слободата, која беше основана од ветерани на СС во 1950-тите“, пишува бриселскиот портал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел се подготвува да ги потопи тунелите на Хамас

Поранешниот израелски амбасадор во ОН, Дејвид Рот, сега пратеник во Виена, рече дека ја поздравува Австрија што гласаше против резолуцијата, иако Израел убедливо го загуби гласањето, бидејќи 120 земји ја поддржаа резолуцијата, а само 14, вклучително и САД, гласаа против тоа.

„Одлуката на Виена да им се придружи на противниците на резолуцијата, на толку гласно гласање, ја нагласува драматичната, ако малку е забележана, трансформација на долгогодишната врска, еволуција, поттикната од долго одложуваното пресметување на Австрија со Втората светска војна. Исто така, тоа беше моќна комбинација на политичка пресметка и економски околности“, оценува Политико.

Како што е наведено, заедно со Унгарија и Чешка, Австрија сега е центар на произраелскиот централно-европски блок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел ја интензивира офанзивата на југот на Газа, САД и ОН повикуваат на заштита на цивилите

„Влеговме во стратешки, исклучително блиски односи со Израел, што не може да се отповика“, изјави австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг.

Откако одлучи да формира влада во 2017 година со Партијата на слободата, која има долга историја на антисемитска реторика, посочува порталот, тогаш канцеларот Себастијан Курц сакаше да ги увери Израел и меѓународната заедница дека Австрија не се враќа на старите модели.

Loading...

„Имаше причина да се грижи. Формирањето на слична коалиција во 2000 година доведе до меѓународна изолација на Австрија, а Израел го повлече својот амбасадор“, се наведува во текстот.

Според поранешните дипломатски советници, Курц, кој беше во Израел како министер за надворешни работи, ја сфатил потребата да се избегне слична судбина – тој го посетил Ерусалим на почетокот на својот мандат во 2018 година, ветувајќи дека ќе се бори против антисемитизмот во Европа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОН: Газа ја чека уште попеколно сценарио ако повеќе помош не влезе во енклавата

Тактиката функционираше, додава бриселскиот портал, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го нарече Курц „вистински пријател на Израел и еврејскиот народ“.

Иако Израел сè уште одбиваше да се сретне со министрите од Партијата на слободата, Курц и неговите политички сојузници од десниот центар развија уште поблиска соработка со Израел.

Во тоа време Курц приватно го нарече двојно постариот Нетанјаху „татков пријател“.

Подобрувањето на билатералните односи беше поттикнато од поблиските економски врски и зголемувањето на израелскиот туризам во Австрија, а австрискиот извоз во Израел се зголеми за 50 отсто во периодот од 2018 до 2022 година, пренесува Танјуг.