СЗО: Пандемија на мајмунски сипаници е малку веројатна, ова не е ковид

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација во понеделникот соопшти дека не верува оти епидемијата на мајмунски сипаници, која моментално се шири низ светот, ќе се претвори во пандемија.

Loading...

До 13 мај, потврдени се најмалку 257 случаи на ретката болест во 23 земји каде што вирусот не е ендемичен, најмногу во Европа и Северна Америка, а сомнителни се 120 земји.

Од тие инфекции, 14 се потврдени или сомнителни во осум американски сојузни држави, според Центрите за контрола и превенција на болести.

 

Русите пронашле тела на 152 украински борци во Азовстал

 

Според СЗО, во моментов нема јасна врска помеѓу пријавените случаи и патување од земји со ендемични случаи на вирусот.

Запрашан за време на јавната седница во понеделникот дали неодамнешната епидемија може да се претвори во пандемија, д-р Розамунд Луис, технички лидер на СЗО за мајмунски сипаници, рече:

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Полска започна истрага за шпионирање на опозицијата

„Одговорот е дека не знаеме, но не мислиме така. Во моментов не сме загрижени за глобална пандемија“.

 

Состанок во Хаг за воените злосторства поради војната во Украина

 

„Загрижени сме дека поединците би можеле да ја добијат оваа инфекција преку изложеност со висок ризик, доколку ги немаат потребните информации за да се заштитат“, рече Луис, како што пренесува ABC News.

Таа даде препораки за намалување на ризикот од инфекција, вклучително и избегнување на оние со потврдени или сомнителни случаи на мајмунски сипаници.

Ако некој се грижи за некој што ја има болеста – се препорачува избегнување контакт кожа со кожа, редовно миење на рацете, носење маска и чистење на загадени површини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИТНА ЕВАКУАЦИЈА: Во авион откриен куфер полн со радиоакетивен материјал

 

Loading...

Турција нема да се приклучи на санкциите против Русија

 

Преносот од човек на човек се јавува или со гушкање, допирање или продолжен контакт лице в лице, како и со допирање на облеката или постелнината на заразено лице.

Заедно, светот има шанса да ја запре оваа епидемија, рече Луис.

Кога луѓето се заразени со мајмунски сипаници, тоа е обично лесна болест со најчести симптоми како треска, главоболка, замор, болки во мускулите, болки во грбот и отечени лимфни јазли.

Пациентите може да развијат осип и лезии кои често започнуваат на лицето и екстремитетите пред да се прошират на остатокот од телото. Симптомите обично траат две до четири недели пред да исчезнат.

 

Дел од цивилните бродови од пристаништето Мариупол ќе ги преземе сепаратистичката ДНР

Loading...

 

СЗО соопшти дека има многу непознати места за епидемијата, вклучително и дали вирусот е сексуално пренослив и дали мајмунските сипаници може да се прошири ако некое лице е асимптоматско.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ајфеловата кула и денеска е затворена поради штрајк

Сепак, официјалните лица истакнаа дека ризикот за пошироката јавност останува низок и не треба да се споредува со Ковид-19.

– Мајмунските сипаници многу се разликуваат од ковид-19 – рече д-р Силви Брајан, директор за подготвеност и превенција од епидемии и пандемии во СЗО за време на јавната седница.

 

Украинскиот суд осуди двајца руски војници на 11 и пол години затвор

Loading...

 

– Не сакаме луѓето да паничат или да се плашат и можеби мислат дека тоа е како ковид, или уште полошо.

Таа додаде:

– Оваа болест е болест на мајмунски сипаници, а не ковид-19. Тоа е различен вирус; тоа е друга болест.