Од утре „паѓаат“маските во Австрија, освен во Виена

Сподели со своите пријатели

Обврската за носење маски во Австрија поради коронавирус од утре се укинува на три месеци, освен во болниците и домовите за стари лица.

Loading...

Според уредбата на Министерството за здравство, привремено се укинува обврската за носење маски во јавниот превоз и трговијата, освен во Виена, каде што покраинските власти одлучија да задржат порестриктивен курс.

Во главниот град на Австрија, носењето маска останува на сила во јавниот превоз, кај лекарите и во аптеките.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фејсбук го блокираше обидот на Кина да влијае на изборите во САД

 

Од утре во Германија бројни промени и нови правила. Еве ги најважните!

 

Уредбата на Министерството предвидува укинување на обврската за носење маски до 23 август, бидејќи експертите очекуваат нов бран на круната. Новата регулатива содржи и новина кога е во прашање „зелениот пасош“. Според уредбата, ќе треба да се вакцинираат и лицата кои се крунисани.

Од 23 август, луѓето кои имале Ковид-19 и примиле две вакцини нема да бидат поштедени од бустер вакцината, бидејќи идните лекови од круната повеќе нема да се третираат како замена за вакцината. Оваа нова мерка во моментов би влијаела на околу 50.000 луѓе, кои примиле две вакцини и кои боледуваат од Ковид-19.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Порше излезе на берза, нудејќи акции во вредност од 75 милијарди евра

 

Товарен брод тргна од Мариупол, дестинацијата е Ростов

 

Оваа новина ќе биде важна доколку австриските власти поради новиот бран го вратат „зелениот пасош“. Стапката на вакцинирање со три дози во Австрија е 55 проценти.