Украина тврди: Русите прават голема мобилизација

Сподели со своите пријатели

Украинската армија на Фејсбук објави дека Русија тајно спроведува нова мобилизација од големи размери.

Loading...

Како што напишаа утринава во извештајот, Русите спроведуваат мобилизација во повеќе региони низ Руската Федерација.

 

Сведок за АП: Русите ги застрелаа градоначалничката од Украина, нејзиниот син и сопругот

 

Велат дека при изборот на кандидати Русите бараат оние со воено искуство и дека планираат да мобилизираат 60.000 луѓе.

Војската на Украина пишува дека во последните 24 часа биле одбиени седум напади во областа на Доњецк и Луганск.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела уште една ракета