САД: Група сенатори го поддржуваат законот за поголема контрола на оружјето

Сподели со своите пријатели

Група американски сенатори составена од членови на Демократската и Републиканската партија објавија дека договориле нацрт-закон со кој ќе се заостри контролата на оружјето во САД.

Loading...

Сенаторите, исто така, изјавија дека ќе го поддржат Законот за црвено знаме, правен акт кој ги спречува поединците кои покажуваат знаци на закана кон себе или кон другите, да купат или поседуваат каков било вид огнено оружје, пренесува Ројтерс.

Тие исто така наведоа дека ќе бараат построги проверки на минатото на купувачите на огнено оружје помлади од 21 година и ќе го потиснат „купувањето слама“, мислејќи на случаите кога лицата кои имаат законска можност да купат огнено оружје тоа го прават за лица кои немаат таков можност, наведува британската агенција.

„Нашиот план спасува животи додека ги штити уставните права на Американците кои го почитуваат законот. Со нетрпение очекуваме да добиеме широка, двопартиска поддршка и да го преточиме нашиот предлог за здрав разум во закон“, се вели во соопштението на групата предводена од демократот Крис Марфи и републиканецот Џон. Корнин.

Меѓу американските сенатори кои поддржуваат построга контрола на оружјето има и членови на Републиканската партија, која вообичаено е против ваквите мерки, па се очекува предлогот да биде усвоен, наведува Ројтерс.

Во Сенатот има 50 демократски и 50 републикански сенатори, а за усвојување на предлогот се потребни 60 гласа, додава британската агенција.