Колкав е моменталниот износ на штетите од војната во Украина?

Сподели со своите пријатели

Светска банка соопшти дека првата проценка покажува дека материјалната штета на објектите и инфраструктурата во Украина достигнала околу 60 милијарди долари.

Loading...

Проценката не ги вклучува растечките економски трошоци од војната.

 

Украинска армија: Русите продолжуваат да го блокираат Харков

 

„Износот ќе продолжи да расте како што војната напредува“, рече претседателот на Светска банка Дејвид Малпас на прес-конференција.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на земјата и се потребни околу седум милијарди долари месечно за да ги компензира своите економски загуби и „стотици милијарди долари за да се врати сето тоа подоцна“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија објави дека пресретнала 35 украински дронови над Крим и Азовското Море

 

Loading...

Руските сили ќе се обидат да ги изгладнат преостанатите украински бранители во фабриката за челик

 

Тој побара од земјите кои воведоа санкции и го замрзнаа рускиот имот да ги искористат тие пари за обнова на Украина по војната и да ги платат загубите што ги претрпеа другите земји.