15.07.2019 08:10

Полицаец спаси живот на бебе старо 12 дена (ВИДЕО)

Facebook Twitter Google+

Еден американски полицаец стана ѕвезда на социјалните мрежи откако спаси девојче старо 12 дена.

Камерата закачена на униформата на полицаецот од Јужна Каролина направила драматична снимка од спасувањето на животот на новороденчето.

loading...

Доцнењето некогаш може да спаси живот

На снимката објавена на официјалната Фејсбук страница на шерифот на округот Беркли, се гледа како полицаецот Вилијам Кимбро со брза реакција го спасува 12 дена старото девојче, Рајли.

Полицаецот, на 11 јуни годинава, бил во патрола во Самервил кога стопирал автомобил поради пребрзо возење.

Една од патничките од возилото, објаснила дека брзаат во болница затоа што девојчето престанало да дише по хранење од шише.

Вратата од автомобилот секогаш отварајте ги со десна рака, тоа може да спаси животи! (видео)

Полицаецот веднаш скокнал во акција за спасување и пружил прва помош за да бебето повторно дише.

– Ајде бебе, плачи по мене, плачи по мене. Ајде отвори ги тие очи срце, рекол Кимбро.

Новороденчето потоа испуштило неколку крикови, што било знак дека дише.

loading...

Храбра мачка спаси живот на мало детенце (видео)

Кимбро добил „медал за спасување живот“.

Поради непоколебливост, професионален и херојски одговор на заменикот Кимбро, бебето преживеало, пишува во официјалната објава на шефиот од кругот Беркли.

Deputy W. Kimbro Saves 12-day-old Baby

When we wear the uniform and badge, we become what someone needs at that moment. For one Deputy that meant he needed to become the line between life and death for one young child.On June 11, a Deputy was conducting routine patrol in the unincorporated Summerville area of Berkeley County when he stopped a vehicle for speeding. What happens next was all captured on his department-issued body camera.Upon stopping the vehicle, the driver immediately exited the car and exclaimed that the baby in her vehicle had stopped breathing. Deputy W. Kimbro knew he needed to act immediately to save the baby’s life. Deputy Kimbro made contact with the 12-day-old baby and her mother in the vehicle. The mother told the Deputy the baby stopped breathing after drinking a bottle. Deputy Kimbro took the baby’s limp and cyanotic body and performed lifesaving first aid. As a result, he was able to get the baby to breathe again until EMS could arrive. Because of Deputy Kimbro’s steadfast, professional and heroic response, the 12-day old baby was able to live. Please join us in congratulating Deputy Kimbro for his gallant actions that prolonged human life. He was awarded the “Life-Saving Medal” from Sheriff Lewis for his heroic actions that day. Well done!

Публикувахте от Berkeley County Sheriff's Office в Четвъртък, 11 юли 2019 г.

фото: Facebook printscreen


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments