По тешка борба Куманово загуби од Хапоел Холон (ФОТО)

Кошаркарите на Куманово го загубија првиот меч од вториот дел од натпреварите од БИБЛ Лигата кои вечерва го играа на домашен терен против израелскиот тим Хапоел Холон со резултат 74:83.

Кумановци имаа тежок натпревар оваа вечер, тоа го покажува и статистиката од првиот дел од натпреварот кога и двете екипи имаа 16 поени впишани на семафорот, со што и двата тима уште на почетокот покажаа голема желба за победа.

Во вториот дел од натпреварот гостинската екипа прикажа за нијанса подобра игра со 4 поени повеќе од Куманово, а со таа разлика се замина и на полувреме.

Желбата за победа кај двата тима не опадна ниту во третата четвртина, а тоа го покажува статистика која вели дека и двата тима имаат по 17 поени уфрлено во овој дел од играта.

Во последните 10 минути од натпреварот, Куманово иако се трудеше да го освои мечот и се приближи до изедначување сепак немаше доволно сили и мечот заврши со победа за израелскиот тим.