Папата повика на прекин на „светската војна“

Сподели со своите пријатели

Во средата, папата Франциск повика на крај на сегашната „светска војна“, повикувајќи „сите да бидат градители на мирот“ и испрати специјални молитви за „мачената Украина“.

Loading...

„Не ја заборавам напатената Украина“, рече Францис на крајот од својата неделна аудиенција на плоштадот Свети Петар.

„Соочени со сите воени сценарија на нашето време, ги молам сите да бидат градители на мирот и да се молат, така што мислите и проектите на хармонија и помирување се рашират низ целиот свет. Денес живееме низ светска војна, да ги запреме конфликтите. ве молам“, продолжи папата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Енергоатом: Руските сили го приведоа директорот на нуклеарната централа Запорожје

Откако Русија ја нападна Украина во февруари, папата постојано го осудува конфликтот, додека се воздржува од директни критики на рускиот претседател Владимир Путин.

„На Дева Марија и ги доверуваме жртвите на секоја војна, особено на драгото украинско население“, рече Франциск, обраќајќи им се на илјадниците аџии.

Во јуни, тој имплицитно ја обвини Русија за „вооружено освојување, експанзионизам и империјализам“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција ја отфрли одлуката на Русија за анексија на четири украински региони