Оваа мисица била најпознатиот шеф на мафијата: Извршила брутално убиство и родила во затворот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Мареска, ќерка на озлогласениот трговец на црниот пазар, го фатила Антонио Еспосито, тогашниот шеф на Камора, кој го наредил убиството на нејзиниот сопруг, и го убила среде бел ден на улица во Неапол.

Loading...

Страшната егзекуција ја зацврстила нејзината позиција во подземјето на Неапол.

Поранешната кралица на убавината секогаш инсистирала да дејствува сама, а за време на судењето за убиството во 1959 година, во судницата пркосно рекла: „Јас би го направила тоа пак!“.

 

 

Немилосрдната шефица на мафијата се породила во затвор, но по ослободувањето, 14 години подоцна, повторно се здружила со синот Паскулин.

Кога излегла, Мареска глумила во филм заснован на нејзиниот живот и отворила две продавници за облека во Неапол.

Loading...

Се омажила и за озлогласениот шверцер на дрога и дилер на оружје Умберто Аматур, со кој имала близнаци.

Бракот доживеал катастрофален пресврт кога Мареска го обвинила нејзиниот сопруг дека го убил Пасквалин, пишува Гардијан.

Изданието известува дека Аматуро станал љубоморен на сонот на Пасквалин да ја води Камора.

Кога Паскулино имал 18 години, во јануари 1974 година, отишол да се сретне со Аматура на градилиште во Неапол и исчезнал.

Мареска се посомневала дека Аматуро ѝ го убил синот и го закопал во цемент, но останала со мафијашката личност од страв да не ги повреди нивните близнаци.

 

 

Loading...

Таа подоцна беше обвинета дека стои зад убиството на Чиро Гали, член на Нуо Камора Организацијата, предводена од насилниот крал Рафаела Кутоло.

Мареска отворено го предизвика Кутола на прес-конференција во 1982 година, а истата година беше уапсена заедно со Аматур за убиството на Алдо Семерари, форензичар и познат неофашист.

Таа отслужила четири години затвор пред да биде ослободена.

Мареска била единственото девојче во семејство од четири браќа и наводно уште како дете покажувала насилни тенденции.

Еднаш нападнала соученичка, нанесувајќи и сериозни повреди, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

 

 

Loading...

Мареска победила на локалниот натпревар за убавина во 1953 година и била крунисана за Мис Ровељано.

Застрашувачка мафијашка шефица, наречена Папета, или „мала кукла“, починала во нејзиниот дом во Кастеламар ди Стабија, во близина на Помпеја, по боледување.

Како икона на бездушната мафија стана истакната кога на 18-годишна возраст во Неапол го уби убиецот на нејзиниот сопруг и стана првата жена шеф на крвавиот клан Камора.