Од утре во Германија бројни промени и нови правила. Еве ги најважните!

Сподели со своите пријатели

Од 1 јуни германската федерална влада усвојува нов пакет помош и различни мерки за ублажување на финансискиот притисок од инфлацијата и последиците од војната во Украина врз економијата и граѓаните.

Loading...

Затоа, од утре, 1 јуни, владата ќе воведе некои промени кои ќе влијаат на милиони луѓе во Германија, пишува Fenix ​​Magazine.

 

Товарен брод тргна од Мариупол, дестинацијата е Ростов

 

Билет од 9 евра

Во јуни, јули и август секој може да користи локален и регионален превоз низ Германија по поволна цена од 9 евра месечно. Продажбата во германската железница и бројните транспортни компании трае веќе неколку дена, а од 1 јуни билетот важи 9 евра.

Билетот може да се користи еден месец во локален и регионален превоз низ Германија. Намалената понуда ќе биде достапна во јули и август, но потоа треба да купите нов билет.

Loading...

Подружницата на железницата DB Regio првично сака да го зголеми својот регионален сообраќаен капацитет за 250 патувања. 50 дополнителни возови ќе се користат првенствено на туристичките линии. Железничката компанија Абелио исто така го зголемува капацитетот на популарните линии.

 

Русија ја прекина испораката на гас за Холандија, Гаспром тврди дека не плаќале

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индонезија: Затвор за секс пред брак

Гориво

Поевтинуваат бензините, дизелот и природниот гас, барем од јуни до август. Федералната влада овие месеци го намалува данокот на гориво на горивата на минимум дозволено во ЕУ.

Според ADAC, цените во наредните месеци ќе бидат:

Литар бензин: околу 35 центи поевтини (30 центи намалување на данокот на енергија плус 5 центи заштеда на ДДВ)

Loading...

Литар дизел: околу 17 центи поевтини (14 центи намалување на данокот на енергија плус 3 центи заштеда на ДДВ)

Еден мегават час природен гас: 4,54 евра помалку

Сепак, ADAC и ACE (Autoclub Europa) ве советуваат да не чекате до 1 јуни за да наполните гориво. Прво, се очекуваат долги редици, а можно е и бензинските пумпи да продолжат да продаваат гориво по старата цена што ја купиле претходниот месец за првите неколку денови од јуни.

 

Белорусија најави воени вежби долж границата со Украина

 

Влегување во Германија

Од 1 јуни ќе се укине регулативата за 3G за влез во Германија. Бидејќи бројот на заразени со корона продолжува да се намалува, министерот за здравство Карл Лаутербах вели дека условите за влез ќе бидат олеснети во текот на летото.

Loading...

„Ќе го укинеме правилото 3G при влез во земјата до крајот на август“, изјави политичар од СПД за медиумската група „Функе“. Од 1 јуни, оние што се враќаат и другите што влегуваат во земјата повеќе нема да мора да докажуваат дали прележале ковид или биле тестирани. Регулативата која важи до денес, 31 мај, сè уште бара доказ за 3G за сите лица над дванаесет години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина укинува уште ковид мерки

 

СЗО: Тутунската индустрија е еден од најголемите загадувачи на животната средина

 

Греење

Од 1 јуни е олеснет Законот за субвенционирање на трошоците за парно, особено за оние кои имаат право на станбен надоместок. Ќе се применува до крајот на мај 2032 година.

Loading...

Германскиот Бундестаг усвои предлог-закон според кој, во услови на зголемени трошоци за парно, на корисниците на станбени поволности, меѓу другото, годинава ќе им се обезбеди и еднократна субвенција за парно.

Според нацртот, лицата финансирани според Федералниот закон за помош за обука (BAföG) и Законот за напредна помош за обука, како и примателите на стипендии за стручна обука и надоместоци за обука ќе имаат право на еднократна финансиска помош.

 

Услов на Турција за НАТО: Финска да престане да ги штити терористите

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Силно предупредување“: Северна Кореја истрела неколку артилериски ракети

За оние кои имаат право на надоместок за домување, субвенцијата треба да изнесува 135 евра (вклучувајќи еден член на домаќинството) или 175 евра (вклучувајќи два члена на домаќинството), со дополнителни 35 евра за секој дополнителен член на домаќинството. За останатите корисници субвенцијата треба да изнесува 115 евра, пишува Fenix ​​Magazine.

Владата на својата веб-страница објави дека околу 710.000 домаќинства добиваат поддршка за домување, околу 370.000 луѓе добиваат поддршка според Федералниот закон за помош за обука, околу 75.000 луѓе добиваат поддршка според Законот за помош за обука и околу 65.000 луѓе добиваат помош или обука за стручна обука.

 

Британското разузнавање објави нов извештај: „Русија постигна поголем напредок“

 

Loading...

Возачки дозволи од странство

Ако сакате вашата возачка дозвола што не е членка на ЕУ да биде препишана во Германија, мора да положите теоретски и практичен испит – освен ако предметната земја има договор за признавање со Германија, како што се Швајцарија, Австралија, САД или Канада.

Возачките дозволи од Обединетото Кралство и Северна Ирска, Албанија (од 24 јануари 2017 година), Косово (од 1 март 2018 година) и Молдавија се нови на оваа листа на земји од 1 јуни.