Најмноќните телефони во светот за кои веројатно никогаш не сте слушнале

Сподели со своите пријатели

AnTuTu, кој стои зад неколку од најпознатите апликации за мерење на перформансите на телефонот, објави месечни резултати од тестовите за септември.

Loading...

Составени се две листи на најмоќни телефони, премиум и средната класа.

„The Social Dilemma“: Шокантен филм за социјалните мрежи за кој не престанува да се зборува!

Секој телефон, т.е. резултатот на секој од телефоните претставува просечна вредност од најмалку 1.000 тестови извршени од 1 до 30 септември.

Според официјалните резултати на апликацијата AnTuTu, најдобар според перформансите во текот на септември 2020 година бил брендот IQOO, кој ги зазеде првите две места на табелата премиум телефони и го престигна Xiaomi Mi 10 Ultra, што беше најдобар во текот на август.

IQOO 5 Pro е со 663.752 поени, заедно со основниот модел IQOO 5, чиј резултат од 662.165 поени го зазеде првото и второто место на месечната листа, во кои доминираат чипсетите Qualcomm Snapdragon.

ИЗМАМА НА ГОДИНАТА: Препродале 100.000 стари Ајфони, наместо да ги уништат!

 

Loading...

 

Интересно е што првото, второто и многуте од Топ 10 места беа на чипсетот Snapdragon 865, иако во оптек се и чипсетите Snapdragon 865+, кои, за волја на вистината, се срамежливи на списокот.

Ова значи дека производителите на телефони многу добро ги оптимизираат своите Андроид системи, така што дури и помалку моќните чипсети се во можност да го променат резултатот на помоќен чипсет.

Google отстрани 17 аплиакции од Play store: Проверете дали ги имате!

Списокот главно вклучува телефони со UFS 3.1 меморија, 12 GB RAM и 128, 256 или 512 GB корисничка меморија.

Што се однесува до списокот на чипсети од средната класа Dimensity 820 од MediaTek, кој ги победи чипсетите Kirin 985 и Kirin 820.


Loading...

Leave a Reply