Лавров ја откри вистинската цел на руската агресија врз Украина

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера даде интервју за државната телевизија Русија 24 во кое рече дека ставот на Русија е променет и дека повеќе нема да има прекини на огнот поради преговорите. Но, неговата изјава за вистинските цели на инвазијата на Украина отиде под радар.

Loading...

 

Меѓународна верска делегација во посета на Украина

 

Повреда на меѓународното право

Шефот на руската дипломатија рече дека нападот врз Украина има за цел да го пресече патот кон „целосна доминација на САД и другите западни земји“.

„Нашата специјална воена операција е дизајнирана да стави крај на непромислената експанзија и непромислениот пат кон целосна доминација на SAD и останатите западни земји кои се под нив на меѓународната сцена“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски го посети Донбас (ВИДЕО)

Лавров изјави дека „таквата доминација се гради со грубо кршење на меѓународното право“.

Loading...

 

Путин оди на своето прво патување од почетокот на војната: Со Лукашенко

 

– Во Косово е можно да се признае независноста без референдум, но на Крим, како резултат на референдумот, кој го набљудуваа стотици објективни претставници на странски држави, јавноста на странските земји, тоа е невозможно. Во Ирак, на десет илјади километри од САД, замислија закана за нивната американска безбедност, го бомбардираа, не најдоа никаква закана, а не се ни извинија – рече Лавров.

Монтажа и провокација

– И кога неонацистите и ултрарадикалите се на нашите граници, се создаваат десетици биолошки лаборатории врз основа на Пентагон, се прават некои експерименти кои првенствено се насочени кон создавање биолошко оружје, се пронајдени документи кои не оставаат сомнеж, тогаш оваа закана е на нашите граници, а не преку океанот – продолжи тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој

 

ОН: Загинати најмалку 142 деца во Украина

Loading...

 

Тој повторно ги нарече измислени и провокативни извештаите за руските воени злосторства врз цивилите во Буча и Крематорска.

Тој исто така рече дека некои луѓе во фрагментираниот Донбас „со години живеат под неонацисти“.