08.05.2019 14:52

КУД „Српски вез“ ја завшри турнејата во Дортмунд (ФОТО)


На покана од КУД „Неманиќи“ од Дортмунд, Германија КУД „Српски вез“ од 1 до 6 мај патуваше на турнеја во Дортмунд, Германија.

loading...

„Српски вез“успешно го презентираше Куманово и Македонија на фолклорна манифестација под назив “Друго народно весеље”. На манифестацијама настапија и други културно уметнички друштва од Северна Рајна Вестфалија.

– При оваа посета „Српски вез“ оствари средба со локалните властите на градот Дортмунд, со управата на тамошниот фудбалски клуб „Борусија Дортмунд“ кои му подарија дрес со нивното име. Исто така „Српски вез“ ја посети и Српската православна црква каде што беше одржана литургија и молитва во нивното име. „Српски вез“ наредната година ће го угости КУД „Неманиќи“, информира Даниел Китановиќ од „Српски вез“.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments