Кина најави нулта толеранција за „сепаратистичките активности“ на Тајван

Сподели со своите пријатели

Кина најави нулта толеранција за, како што вели, „сепаратистички активности“ на Тајван.

Loading...

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во близина на островот, кои се одржаа по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван.

Пелоси го посети Тајван минатата недела, највисокиот американски функционер во последните децении и покрај силните предупредувања од Кина, која се обидува да го задржи Тајван изолиран на светската сцена.

Кинеската канцеларија за работи на Тајван во средата објави бела книга, во која се наведени како има намера да го интегрира островот преку серија економски иницијативи и воен притисок.

„Подготвени сме да создадеме голем простор за мирно обединување, но нема да оставиме простор за сепаратистички активности во каква било форма“, се наведува во документот, пренесе АФП.

Пекинг им порача на австралиските власти „внимателно да се справат со проблемот со Тајван“

Амбасадорот на Кина во Австралија, Ксијао Киан, рече дека новата влада на Австралија мора „претпазливо да се справи со проблемот со Тајван“.

Тој рече дека е „изненаден“ што Австралија им се придружи на САД и Јапонија во осудувањето на неодамнешното истрелување проектили во јапонските територијални води за време на кинеската воена вежба во близина на Тајван.

„Се надеваме дека австралиската страна сериозно ќе ги сфати кинеско-австралиските односи. Сфатете го сериозно принципот „Една Кина“ и внимателно постапете со проблемот со Тајван“, рече Ксиао.

Loading...

Тој не кажа кога би можеле да завршат воените вежби со боева муниција, но рече дека тоа ќе биде објавено во „соодветно време“.

Ксијао додаде дека Кина не исклучува употреба на сила во врска со повторното обединување со Тајван, кој Кина го смета за своја провинција.

„Кога е потребно, кога сме принудени, подготвени сме да ги искористиме сите неопходни средства“, рече Ксиао.

Вршителот на должноста австралиски премиер Ричард Марлс, кој оваа недела ќе го замени премиерот Ентони Албанес, рече дека националниот интерес на неговата земја не се променил, иако владата го променила тоа.

На крајот на мај, Лабуристичката партија на Албанците освои најмногу гласови на австралиските парламентарни избори, победувајќи ги конзервативците и поранешниот премиер Скот Морисон, жесток критичар на кинеските власти.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.