Тајван

Република Кина колоквијално позната како Тајван, е де факто независна земја во Источна Азија признаена како таква од околу дваесет земји. Народна Република Кина се смета себеси за наследник на Република Кина, а терирторијата контролирана од тајванската влада се смета за нејзина.

Политичкиот и правниот статус на Тајван се спорни прашања. Народна Република Кина (НРК) тврди дека е кинеска територија и дека самата ја заменила владата во 1949 година. Сепак, островот има своја валута, широко прифатен пасош, поштенски марки, интернет TLD, вооружени сили и устав со независен избран претседател.

Има население од околу 23,4 милиони жители од кои повеќето се на тајванскиот остров. Останатите живеат на оддалечените острови Пенгу (101.758), Кинмен (127.723) и Мацу (12.506).

Во продолжение сите вести поврзани со Тајван.

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа Тајван забележал 33 кинески воени авиони и седум бродови во непосредна близина, соопшти денеска тајванското Министерство за одбрана. Loading… Два кинески балони беа забележани и на небото над Тајванскиот теснец. 13 авиони ја поминале неофицијалната демаркациона линија меѓу Кина и Тајван. Тајванските власти известуваат за речисиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајван забележал 24 кинески воени авиони околу островот во рок од 24 часа, соопшти денеска тајванското Министерство за одбрана. Loading… Единаесет авиони ја преминале неофицијалната демаркациона линија меѓу Кина и Тајван. Покрај авионот, во последните 24 часа се регистрирани и пет кинески бродови, до денеска во 6 часот по локалноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ја цени и ја поздравува одлуката на владата на Република Науру да го признае принципот на една Кина и да ги прекине таканаречените дипломатски врски со Тајван и да ги обнови дипломатските односи со Кина, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи во понеделник. Loading… Изјавата на портпаролкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот тајвански претседател Лаи Чинг-те во понеделникот го поздрави „цврстото партнерство“ на островот со САД додека ја пречека делегацијата од Вашингтон во постизборна посета што се очекува да го налути Пекинг. Loading… Неофицијалната делегација беше испратена од администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да се сретне со високи политичари, меѓуПрочитај повеќе

taiwan

Сподели со своите пријатели

Науру ќе ги прекине дипломатските односи со Тајван и ќе ја признае Кина, соопшти денеска владата на таа мала островска држава во Тихиот Океан. Loading… Така Науру стана првиот дипломатски сојузник на Тајван кој застана на страната на Пекинг по претседателските избори одржани овој викенд. Владата на Науру соопшти декаПрочитај повеќе

aerial view of city buildings during daytime

Сподели со своите пријатели

Избирачките места на кои гласачите го избраа новиот претседател на Тајван и новото свикување на еднодомниот парламент денеска беа затворени. Loading… Изборите би можеле да ја одредат насоката на политиката на самопрогласениот остров, кој Кина не го признава и го смета Тајван за дел од својата територија. За време наПрочитај повеќе

assorted-color cars on road

Сподели со своите пријатели

Избирачките места беа отворени денеска на претседателските и парламентарните избори во Тајван, кои Кина ги опиша како избор меѓу војна и мир, а се одржуваат додека Пекинг го засилува притисокот. Loading… Тајван, пишува Ројтерс, е демократска успешна приказна од одржувањето на првите директни претседателски избори во 1996 година. Кина гоПрочитај повеќе

city skyline under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Кина користи лажни анкети и лажни вести на социјалните мрежи за да влијае на изборите во Тајван, пишува Политико. Loading… Тајванските власти пред неколку недели го уапсија он-лајн новинарот Лин Хсиен-јуан, кој работеше за медиум наречен Fingermedia, поради анкета која покажа дека прокинеските партии се на пат да победат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ги повикува САД да престанат да одржуваат какви било официјални контакти со Тајван, како и да се мешаат на кој било начин во изборите на островот, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг. Loading… Претходно, тајванското Министерство за надворешни работи соопшти дека тајванскиот пратеник во САД,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина соопшти дека „никогаш нема да се согласи на компромис“ за прашањето за Тајван како дел од првите воени преговори со САД од 2021 година, јавува Би-Би-Си. Loading… Кинезите ги повикуваат САД „да престанат да го вооружуваат Тајван“ и да ја сфатат „сериозно“ нивната загриженост. „Кина ја изрази својата подготвеностПрочитај повеќе