Животни (Page 6)

Сподели со своите пријатели

Снимањето диви животни е убаво и адреналински, но честопати ситница е доволна ова искуство да се претвори во пекол. Најдобротоа на сопствена кожа го почувствуваа овие луѓе кои заминале во пустината да снимаат лавови. Loading… Сакал да докаже дека Земјата е рамна плоча, па загинал во сопствената аматерска ракета (ВИДЕО)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците од Универзитетот во Ланкашир откриле дека кучињата навистина перципираат одредени слики и снимки од екраните. Начинот на кој тоа го прават е поинаков од човечкиот. Кучињата често ќе се доближат поблизу до екранот, не затоа што подобро сакаат да видат, туку затоа што се многу интерактивни гледачи. Loading… ИстоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аеродромот „Итами“ со седиште во Осака става тоалети за кучињата кои се на патување, во кој е вклучен и посебен држач на кој може да ја потрпат ногата. Тоалетите ќе бидат лоцирани во ограден двор надвор од терминалот, а ќе има и тушеви и садови за вода, соопшти операторот „КансаиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Мачките пред 5.000 години во древниот Египет биле почитувани и обожавани до тој степен што личноста која ќе убие мачка добивала смртна казна. Но, што тогаш довело луѓето да започнат да се плашат од мачките со црна боја? Loading… Поголемиот дел од историчарите тврдат дека ова суеверие настанало во средниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Волците се специфични суштества, едни ги обожаваат, им се восхитуваат, некои (поголемиот дел од нас) се плашат од нив. Сепак ова видео ќе ве направи да се чувствувате поинаку, кога ќе видите дека оваа девојка буквално живее со глутница волци. Разговара со нив, си игра… Loading… Тригодишно девојче преживеало 11Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Знаците дека вашето куче е отруено со чоколадо вклучуваат повраќање, дијареја, немир, забрзана работа на срцето, брзо или плитко дишење и зголемено мокрење. Чоколадото е токсично за кучињата затоа што содржи хемикалија наречена теобромин, што е многу тешка за кучиња да ја сварат, вели Брендан Руси, ветеринар во болницата „БанфилдПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Студија објавена на страницата Cell, а чии коавтори се Кристина Р. Витале, Александра Ц. Бехнке и Моник А.Р. Удел, покажа дека мачките развиле социо-когнитивни способности и дека мачката може да го доживее својот сопственик како родител и да создаде чувство на поврзаност. Прегледот кај ветеринар, оваа мачка го доживува какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Овој херојски подвиг бил снимен во студената Русија. Имено, еден човек шетал покрај реката кога видел како куче се дави бидејќи мразот под шепите одеднаш се скршил! Loading… Без двоумење, човекот ја соблекол гардеробата и скокнал во реката за да му помогне на животното во маките. За да доплива доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Само на територијата на САД има над 190 познати раси кучиња, додека тој број за мачките изнесува 42. – Постојат неколку причини за тоа. Кучињата поради својата корисност во историјата биле ценети многу повеќе од мачките. Ги штителе луѓето и им помагале во работата, вели Каролин Вела, поранешен член наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На овој  сладок златен ретривер, чистењето на домот со правосмукалка е омилена домашна активност. Внимателно гледајќи ја својата сопственичка како работи, ретриверот понуди да биде вшмукуван наместо тепихот! Loading… Замавнувајќи ја опашката, ова мрзеливо милениче покажа задоволство бидејќи неговата газдарица му ја исполни желбата. Овој потег може да биде одПрочитај повеќе