Крокодил зграбил девојче додека пливало, по неколку дена пронајдени нејзините останки

Сподели со своите пријатели

Девојче (12) исчезнало вечерта на 2 јули во близина на заедницата Палумпа, на околу 360 километри југозападно од Дарвин.

Loading...

Дете кое пливало во поток во близина на реката Дејли во Австралија било зграбено од крокодил и убиено.

Крокодилот последен пат бил виден како плива во Манго Крик и локалните чувари мислеле дека го убиле крокодилот висок 4,2 метри во неделата, но тој повторно се појавил во вторникот.

„Настаните од минатата недела имаа огромно влијание врз семејството и локалната полиција продолжува да им дава поддршка на сите засегнати. Семејството побара приватност додека тие тагуваат“, рече постариот наредник Ерика Гибсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

За вештакот ќе биде изготвен извештај.

Девојчето било на одмор со своето семејство кога посетиле поток во Нганмаријанга, абориџинска заедница во регионот на реката Дали, во близина на Палумпа, пренесува Sky News.