Занимливости (Page 897)

Сподели со своите пријатели

Пред 500 години од лицето на Земјата избришана е цела една цивилизација, древниот народ Ацтеки. Се до денес научниците се обидуваат да утврдат што точно се случило. Ацтеките се индијански народ, поточно сојуз од три племиња кои делувале како еден народ под едно име и со кои владееле со регионотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„До крајот на годината? Зборуваме за различни сценарија – јас очигледно мислам дека тоа ќе биде на привремена база. Не го разгледуваме тоа. Одговорот е не, рекол Трамп во интервју за Ројтерс, во коментарот на изјава на Натенјаху. Натенјаху денеска во изјавата за израелските медиуми на патот кон Индија речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Археолозите кои работат во јужниот дел на Сибир пронашле недопрени замрзнати гробници во кои постои можност да се погребани припадници на кралското семејство Ситијан. Оваа гробница постои веќе 2.800 години и поголема е од фудбалски терен. Се смета дека би можела да биде најстарата и најголема во регионот. Ситијаните билеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Јужна и Северна Кореја договорија да формираат прв заеднички олимписки тим и спортистите на двете земји заедно да маршираат под едно знаме на церемонијата за отварањето на претстојните Зимски олимписки игри, соопшти денеска Сеул. Јужнокорејското Министерство за обединување соопштило дека двете Кореи постигнале договор на денешните преговори во пограничното селоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Музичките и ѕвездите од Холивуд, тргнете се на страна – титулата за најголем идол на планетата сепак го носи еден лидер. Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун доживеа од народот такво воодушевување, радост и среќа што на тоа можат да му позавидат сите колеги. Ким го посетил реновираниот УчителскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потрес со јачина од две рихтерови единици предизвика метеор кој прелетал над Мичиген. Експертите наведуваат дека светлината која се појавила на небото над Мичиген и нешто што звучело како грмотевица, бил метеор, пренесува АП. Американското здружение за следење на метеори соопштило дека примиле стотици пријави за огнена топка која сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Британија именуваше министер за осаменост кој би требало да го реши проблемот со изолираноста, со кој се соочува секоја десетта личност во земјата. По убиството на пратеничката Џо Кокс, оваа функција ќе ра преземе министерката за спорт Трејси Крауч и ќе ја врши паралелно со веќе постоечката функција. Крауч требаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Скоро 41 процент од Американците се противат на претседателот Доналд Трамп, што е за шест отсто повеќе од минатата година, покажува најновото истражување на CBS. Се бележи пад во бројот на следбениците на Трамп, т.е. оние кои го подржуваат се 18 отсто, ов однос на 22 отсто колку имал минататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Само ден по убиството на Оливер Ивановиќ, еден косовски портал објави дека уште еден српски политичар во јужниот дел на српската покраина е во животна опасност. Како што пишува порталот Indeksonline, нивниот извор од косовските разузнавачки кругови им јавил дека животот на Братислав Николиќ е во голема опасност, наведува Espreso.rs.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ни помалку ни повеќе против „главниот шериф“ во западната воена алијанса и нејзиниот главен финансиер. Турскиот претседател како причина ја навел објавенат анамера на Вашингтон во Сирија да се формираат погранични сили за безбедност на чело со Курдите и тоа со 30.000 луѓе вооружени со тешка воена техника. Ердоган денПрочитај повеќе