Занимливости (Page 896)

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се шири фотографија од едно момчено од градски превоз во Русија кој со својот изглед неверојатно наликува на Владимир Путин. Некои дури помислиле дека тоа е негов син. Момчето кое замислено гледа додека се вози стана главна темпа по хумористичните сајтови ширум интернетот.   Loading…

Сподели со своите пријатели

Преку системот за тревога јапонскиот град Гамагори предупредува да не се купуваат и консумираат пакетите со рибата фугу, бидејќи во продажба во еден супермаркет се нашле пет риби на кои не им е изваден отровниот црн дроб. Супермаркетот во Гамагори во централниот дел на Јапонија продал пет пакети од рибатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата американска амбасада за која минатата недела претседателот Доналд Трамп рече дека е прескапа и на лоша локација, отворена е во Лондон. Амбасадата, која се наоѓа во некогашната индустриска област на југот на Лондон, ќе ја замени амбасадата на Гросвонер плоштадот, кој е продадена на инвестициски фонд на катарската владПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Компанијата „Алибаба“ развила модел на вештачка интелигенција кој успеал да покаже дека роботите се подобри од луѓето во тестовите за читање и разбирање. Споменатиот тест е составен на Унверзитетот во Станфорд и се состои од преку сто илјади прашања кои се составени од 500 стати од Википедија. Моделот кој гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги осуди обидите политички да се искористи случајот со убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ кое се случи во Митровица. Зборувајќи по состанокот за Национална безбедност, Харадинај рекол дека тој злочин е резултат на незаконското влијание кое на северот го имаат странските агенти. Тој вели декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што пишува српскиот Блиц, на партиските простории имало две камери за видео надзор кои, најверојатно го забележале моментот кога е убиен Оливер Ивановиќ, лидерот на Граѓанската иницијатива СДП во Косовска Митровица, кој утринава беше застрелан од непознати лица, по што почина во болница. Ивановиќ се сметаше за умерен лидерПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди денеска Никарагва, соопштува Геолошкиот институт на САД. Како се наведува, епицентарот на земјотресот бил 80 километри од градот Ривас, на длабочина од околи 40 километри. Засега нема податоци за нанесена шетат аили повредени.

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџип Таип Ердоган го повикал НАТО да заземе став против САД како членка на Алијансата, поради американските планови да формираат погранични сили за безбедност во Сирија од 30.000 припадници, на чело со Курдите. Анкара се закани дека ќе започне нова воена офанзива во Сирија против сириските курдски полиции,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Калифорнија пронашла 13 лица, на возраст од 2 до 29 години, кои биле држани во залошништво во куќата, а некои од нив во синџири биле врзани за креветот. Поради злоставување на децата приведени се родителите Дејвид Ален Турпин (57) и Луиз Ана Турпи (49), пренесува ВВС. Тие сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака имигрантите да доаѓаат во САД од „целиот свет“ по критиките дека зад затворени врати неодамна рекол дека повеќе би сакал да доаѓаат мигранти од земји како што е Норвешка, а не Африка. Трамп тоа им го кажал на новинарите за време на состанокотПрочитај повеќе