Занимливости (Page 1,109)

Сподели со своите пријатели

Студент на Универзитетот Кентаки во Лексингтон е обвинет за провала откако се обидел да украде испитни тестови од кабинетот на професорот, откако минал низ цевки за вентилација. Студентот Хенри Линч и неговиот соученик ги изненадил самиот професор кој останал да работи до доцна. Инцидентот се случил на 4 мај околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кибера во Кенија се смета за една од најголемите депонии во светот. Низ ова населено место секаде има расфрлан смет и луѓето немаат основни услови з аживот. Чиста вода за многумина е само замисла, а „летечки тоалети“ сеат зараза по улиците. Луѓето немаат пристап до чиста и свежа вода, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неверојатен призор затекнала полицијата во Кина кога сопрела едно, благо кажано необично возило. Возилото привлекувало внимание затоа што се движело споро и се занесувало, а изгледало дека ќе се преврти во секој момент. Тоа не само да не е чудно, туку секое поинакво движење би било невозможно. Во комбето наменетоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Иако не се одвиваше се според планот, невестата решила своите завети да ги изговори до крај. За секој пар ова можеби е најубавиот дел од венчавката, но за овие двајца тоа сигурно не било пријатно. Додека невестата ги изговараше заветите на својот сопруг, држејќи го за рака и нежно гледајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јана Бурческа, македонската претставничка на изборот за песна на Евровизија во Киев ја имаше генералната проба пред својот настап во втората полуфинална вечер на реномираното музичко натпреварување.   Loading…   Како тоа изгледа погледнете низ фотографиите, но и видеото од пробата.  

Сподели со своите пријатели

На малото куче, домашниот миленик Паскал децата му направиле нешто стравично. Ги испрскале со лепило и влато, а потоа го остаивле да почине во тешки маки. Несреќното куче било толку залепено што не можело да ги исправи шепите и нормално да ги отвори устата и очите. По силното мачење едвајПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Луѓето ќе мора да ја напуштат Земјата во наредни 100 години или ќе бидат принудени да се соочат со сосптвениот нестанок, предупредува професорот Стивен Хокинг. Угледниот физичар смета дека животот на Земјата е изложен на се поголем ризик од катастрофи како што се климатски промени, пренаселеност, епидемии и удари одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исражувачкиот проект за изработка на самоуправувачки автобус се финансира со средства од Министерството за сообраќај на Австрија. Автономното возење е голем тренд кој има потенцијал да ги промени градовите. На тој проект работат заедно „Wiener Linien”, „AIT Austrian Institute of Technology“, „KFV“, „TÜV Austria“ i „SIEMENS AG Austria“ и францускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Говорот на телото открива многу за секој човек, но еден од начините како да дознаете нешто повеќе за одредена личност или самите за себе е начинот на кој ја склопувате тупаницата. Постојат три начини како и што е прикажано на илустрацијата подолу, а во продолжение дознајте и што тоа откриваПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Комуникацијата е клучна за сите аспекти на односите, а трудејќи се да разберете што вашиот партнер сака, ќе изградите исполнет физички и емоционален однос. Не расправајте се Сите би требало да избегнуваат да водат расправи за некој проблем, кога сте двајцата легнале во креветот. Секој разговор кој треба да гоПрочитај повеќе