Наука (Page 95)

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот астронаут Паоло Несполи објавил снимка од поларна светлина – аурора бореалис, снимена од Меѓународната вселенска станица. Снимени се неколку ноќни фотографии на 5 декември кои подоцна биле споени во кратко видео. Несполи работи на Меѓународната вселенска станица во рамките на долготрајната мисија ВИТА која е во надлежност на ИталијанскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов екипаж од тројца астронаути на 17. декември заминува на Меѓународната вселенска станица, а еден од нејзините членови, Русинот Антон Шкаплеров ќе има посебна мисија – ќе мора да се игра „криенка“. Вселенската мисија тргнува во орбитата со руското летало „Сојуз МС-07“, а освен Шкаплеров во екипата се и АмериканецотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исклучителен, 530 милиони години стар фосил содржи веројатно најстаро око некогаш откриено, соопштуваат археолозите. Остатоци од изумрено морско суштество содржат примитивна форма на око какво денеска може да се пронајде кај ракови, пчели или вилински коњчиња. Во гробница во Египет пронајдена мумија стара 3.500 години (фото) Loading… Ескпертите го открилеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Расправата за бројот на црните дупки во Млечниот пат започнала уште пред година дена, набргу откако LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) детектирал пукнатини во просторно-временската континуум кои настанале при судир на две црни дупки од кои секоја била со големина како 30 сонца. Вселената крие голема тајна: Паралелниот универзумПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од некоја бизарна причина расте бројот на луѓето кои веруваат дека Земјата е рамна плоча. Така еден возач на лимузина по име Мајк Хјуз, верувајќи дека фотографиите од вселената се лажирани, решил самиот да направи ракета која ќе се дигне доволно високо да се увери во тоа каква форма имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најновите откритија укажуваат дека претците на модерните луѓе потекнуваат од Африка и Азија, од каде се раселиле по Земјата. Черепот пронајден во Кина би можел да го промени разбирањето на човековата еволуција, тврдат научниците кои го проучувале, а кој е откриен во Кина пред 40 години. Балканот е колевка наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Тешко е да се поверува дека Земјата е единствената планета на која има живот во овој бесконечен универзум кој постојано се шири. Затоа е возбудливо што е пронајдена бактерија на Меѓународната вселенска станица, поточно на нејзината надворешна страна. Кога астронаутите излегуваат од станицата, по процедура земаат примероци и материјали одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската телекомуникациска компанија „Bundesnetzagentur“ ги забрани паметните часовници за деца и ги замолува нивните родители да се решат од нив. Регулаторите ги класификувале паметните часовници како едни од уредите за слушање кои се забранети, за да децата посветат повеќе внимание во училиште. Иако Германија со овој чекор се обидува даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Топењето на ледот на Гренланд е се поголемо и посериозно, а за тоа научниците пред се го обвинуваат глобалното затоплување предизвикано со човечките активности. Пет тајни кои НАСА никако не сака да ги знаете (видео) Loading… Како што пренесува ВВС, иако Гренланд и Антарткик се наоѓаат далеку до Њујрок иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Научниците од Универзитетот во Њукасл дошле до шокантно откритие за време на истражувањето на долината Челенџер Дип во Маријанскоиот ров,позната како најдлабоката точка на Земјата. Тимот прв пат пронашолпластика во стомакот на морските суштества на дното од океаните, што значи дека повеќе не постои дел од светскиот океан до којПрочитај повеќе