Музика (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на ЕБУ ја донесе одлуката врз основа на денешната претходна препорака на раководното тело на Евровизија, Референтната група, врз основа на правилата на настаните и вредноста на ЕБУ. Loading… Препораката на Референтната група беше поддржана и од Телевизискиот комитет на ЕБУ. Одлуката ја одразува загриженоста дека, во светлинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андреа Коевска со композицијата „Circles“ ќе ја претставува Македонија на годинешното издание на Евровизија. Loading… Автор на музиката и аранжманот на „CIRCLES” е Александар Масевски, додека, текстот е пишуван заедно со Андреа Коевска. Но, Андреа не беше изборот на публиката, туку на претставниците на странски жири комисии. Македонската радио телевизијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

МРТ вчера ги претстави шесте избрани песни во трка за Евровизија 2022. Loading… Пејачите во борба за пат до Торино се млади, автентични, талентирани и познати лица за македонската јавност и со огромен ентузијазам му пристапуваат на овој нов евровизиски предизвик. Ris Flower, Кали, Yon Idy, Лара, Виктор и АндреаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Филмот Приказ во режија на Николај Павловски и Марко Јовановски, е снимен од страна на поголем дел студенти односно актери-аматери во продукција на (R)Evolution Pictures и воедно е прв кумановски долгометражен аматерски филм, поддржан од страна на Опиштина Куманово. Loading… Откако беше дадена проекција на филмот, после одреден период објавенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанското талент шоу „Spain’s Got Talent“ преку ноќ стана познато само поради оваа жена. Loading… Кристина Рамос (37) се појави на сцената во долг црн фустан и ги заведе сите присутни со својата оперска изведба. Токму кога сакаа да ѝ дадат комплименти и да ја пуштат во вториот круг одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Овогодинешното доделување на Греми наградите дефинитивно е одложено, поради големиот број на заразени со коронавирусот во САД, иако стапката на смртност меѓу нив засега е многу ниска, пишува Дејли Мејл. Loading… По шпекулациите дека оваа церемонија би можела да се одложи, пристигна официјална потврда во форма на изјава во којаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Иако периодот на пандемијата многу музичари ги чинеше многу, за што сведочат откажаните концерти, некои од нив заработија од кризата поради коронавирусот. Loading… „Ceworld Magazine“ направи листа на најбогати музичари во 2021 година. Порталот пренесува дека овие пет музички имиња ја држат листата на најбогати, односно оние кои не беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот албум на Адел наречен „30“ се искачи на првото место и стана најпродаваниот албум на годината, соборувајќи го рекордот на некогаш многу популарната шведска поп група АББА. Loading… Во првата недела од објавувањето продадени се 261.000 примероци од албумот „30“, а „Voyage“, повратниот албум на ABBA, продаден е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Легендарната фолк пејачка Мерима Његомир почина на 68-годишна возраст по кратко боледување. Loading… Оваа информација за Pink.rs низ солзи ја потврдила нејзината ќерка Љубица. „Така е“, кратко рече таа. Мерима неодамна откри дека се бори со ракот. Потоа рече дека не се чувствува добро, но дека не се откажува одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кога ќе тргне првата нота од песмата која ја сакате, ви минуваат морници, очи полни солзи, песната ве „погодува“ во срцето… Телото реагира на моќта на музиката. Loading… Овие и други несвесни реакции се јавуваат поради наглото скокање на хормонот за среќа допамин во мозокот, така што телото доживува „физиолошкоПрочитај повеќе