Историја (Page 3)

Сподели со своите пријатели

На 12 јануари 1976 година, британската писателка Агата Кристи почина во својот дом во Валингфорд на 86-годишна возраст. Нејзините книги се продадени во повеќе од две милијарди примероци ширум светот и се преведени на повеќе од 50 јазици. Loading… Запаметена е како кралица на криминалот, а нејзиниот роман Убиството наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Родни Алкала ја шармирал публиката во близина на малите екрани во доцните 70-ти како елегантен, впечатлив фотограф во хит шоуто „The Dating Game“ во кое девојките избрале еден од тројцата кандидати и на крајот излегувале да се сретнат со него на трошок на продукцијата, а во истото ријалити тој победил.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 1876 година, во Париз, Бланш Моние, која во тоа време имала 25 години, се заљубила во постар, сиромашен адвокат, кој воопшто не ја сакала нејзината аристократска мајка. Loading… Моние беше решена да се омажи за љубовта на нејзиниот живот. Потоа одеднаш, буквално преку ноќ, Бланш исчезна од лицето наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Куклите за „Crash Test“ се измислени во 1949 година, што е уште поизненадувачки што во педесеттите години пред тоа, американското воено воздухопловство ги тестирало исфрлачките седишта во својот авион врзувајќи живи мечки на седиштата. Loading… Во 1950 година, бил изграден авион, носач на нуклеарна бомба Конвеј Б-58 Хастлер. Тоа билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Римската империја се смета за исклучително напредна за своето време, особено ако се земе предвид дека имале решенија за загревање на внатрешните простори и пристојни водоводи, што било врв на цивилизацијата во тоа време. Loading… Но, тие имале и некои многу чудни закони и обичаи кои биле дел од секојдневниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лина Медина е родена во 1939 година во перуанскиот град Тикрап. Кога имала само пет години, родителите ја донеле во болница поради ненормален „раст“ на стомакот, за кој верувале дека е тумор. Loading… Меѓутоа, кога ја прегледале лекарите останале шокирани бидејќи девојчето било во седмиот месец од бременоста! Докторот ГералдоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Околу 7.000 студенти од 37 земји добија список од 40 важни историски личности кои треба да бидат рангирани според тоа дали се сметаат за „негативци“ или „херои“ на човештвото. Loading… Резултатот е пред нас… Истражувањето е спроведено на студент со просечна возраст од околу 23 години, а земјите кои билеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со години постои легенда дека принцезата Кајар била идеалот за убавина во Персија од 19 век. Покрај тоа, има информации дека дури 13 мажи се самоубиле поради нејзината невозвратена љубов! Loading… Фотографиите од „Принцезата Кајар“ станаа многу вирални на социјалните мрежи во текот на изминатите неколку години, а многумина сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 1958 година, Белгија го претстави Светскиот саем, кој беше 200-дневна прослава на повоениот социјализам, култура и технолошки напредок. Loading… Сепак, една изложба во тоа време привлече големо внимание. Презентација во живо на мажи, жени и деца од Африка во „природна средина“, изложена за едукација и забава на белите Европејци.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

За жал, убиства, исчезнувања и киднапирања се случуваат насекаде – дури и во Вирџинија. Со голем број познати случаи на убиства со текот на годините, несомнено е дека нерешените случаи ви создаваат студ во ‘рбетот – и вашата симпатија кон семејствата на жртвите. Loading… Би можеле да наброиме безброј неразјаснетиПрочитај повеќе