Историја (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Советските космонаути Георги Добровољски, Владислав Волков и Виктор Пацаев го започнале своето вселенско патување на долги растојанија на почетокот на јуни 1971 година и истиот ден успешно слетале на првата човечка вселенска станица Салут 1. Loading… Тие поминале 22 дена во вселената и со тоа поставиле рекорд за престој наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Напуштени соби, ‘рѓосани апарати и необични гробишта каде илјадници столбови обележани со бројки создаваат морничава атмосфера што ги привлекува љубителите на мрачниот туризам во Грузија… Loading… Универзитетскиот град и поранешен главен град на Џорџија, Милеџвил е идилично место со историски шарм, грст зеленило, блиското езеро Синклер и реката Окони.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Декласифицираните карти претставуваат содржини кои повеќе не се класифицирани и со текот на времето може да бидат од интерес за јавноста. Loading… Така, разузнавачката агенција ЦИА пред неколку години објави мапи на Југославија, што изненадија многумина. Едната е од 1981 година, а другата, онаа од 1998 година е воено-географска. ИмаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На 2 декември 1952 година, била извршена првата операција за промена на полот, а Кристин Јоргенсен била првата американска трансродова жена која се нашла на насловните страници во странските списанија во раните 1950-ти, кога таа била подложена на оваа, во тоа време, специфична операција. Loading… Како што еднаш изјавила заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На нејзиниот татко Скот, последниот наследник на престолот на Хаваите му бил познат како Викторија, но за нејзиниот народ таа била Каилани, што значи „највисоката точка на рајот“. Loading… Родена во време кога нејзината татковина била трансформирана од бунтовните американски „господари на шеќерот“, краткиот живот на принцезата Кајлани (првично Каиулани)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Историчарите едногласно се согласуваат дека кралицата Ранавалона е без сомнение најсуровиот владетел на Мадагаскар во историјата… и веројатно пошироко! Loading… Кога била девојче, таткото на Ранавалона, човек од народот, го спречил убиството на братот на кралот. Како награда за неговата благородна работа, кралот го оженил својот син, подоцна кралот РадамаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ако се земе предвид дека во Римската империја постоеле јавни бањи – терми, сосема е логично дека во средниот век се подразбирала лична хигиена. Сепак, тоа не било случај… Loading… Концептот на јавна бања е забележан во многу цивилизации уште од античко време. Сите граѓани најчесто имале исто право даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мери Ен Беван е родена во Англија во источен Лондон во 1874 година. Кога почнала да боледува од акромегалија, ја добила титулата „најгрда жена“ на светот. Loading… Родена е во работничко семејство како едно од осумте деца. Била медицинска сестра во болница, а во помладите години била здрава, многу убаваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денешниот ден во поранешната СФРЈ бил многу значаен ден, на 29-ти ноември се славел Денот на Републиката и бил најголем државен празник. Loading… На тој ден, официјално се одбележувала годишнина од Второто заседавање на АВНОЈ во 1943 година, кога претставниците на партизанското движење прогласиле федерално уредување на Југославија и уставнотворноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кога ќе ги погледнете фотографиите од дамнешните времиња ќе видите дека луѓето на фотографиите секогаш се сериозни. Едно од честите прашања кои луѓето го поставувале на „Гугл“ е: Зошто луѓето на старите фотографии не се насмејани. Loading… Не треба да се биде голем гениј за да се види одговорот наПрочитај повеќе