Вести (Page 3)

Општинскиот штаб за заштита и спасување и денеска упатува барање до Владата да се прогласи кризна состојба на територијата на Куманово. – Бараме од Влада на Република Северна Македонија да прогласи кризна состојба во Општина Кумановои да воведе посебен контролен режим на сите влезови и излези во градот со контролниПрочитај повеќе

Медицинска сестра од Куманово која работела на Клиниката на пулмологија во Скопје е позитивна на коронавирус, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Таа била во резервен тим и изминатата недела била без симптоми, во понеделник доаѓала на работа без симптоми, но вчера имала покачена температура. Loading…Прочитај повеќе

Дваесет и седумгодишната кумановката позитивна на коронавирус која вчера се породи на Клиниата за гинекологија во Скопје, моментално се наоѓа на Клиниката за инфективни болести, а од нејзиното бебе во текот на денот ќе биде земен брис за тестирање. Како што вели министерот за здравство Венко Филипче, многу се реткиПрочитај повеќе

Loading...

Шеесет и петгодишна жена од околината на Струга во изминатото деноноќие почина од коронавирус. Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче, таа била на лекување на клиниката веќе недела дена, но имала доста претходни болести. Loading… Пациентка на 65 години со бројни претходни заболувања на бели дробови, зголемен крвенПрочитај повеќе

Седум нови случаи на коронавирус се регистрирани во Куманово во изминатото деноноќие, информираше на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Со ова вкупно во Куманово има 54 регистрирани случаи, од кои двајца досега починаа. Loading… На ниво на државата вкупно во изминатото деноноќие се регистрирани 25 нови случаи, поПрочитај повеќе

Кумановец ќе плати казна од 2.000 евра бидејќи го прекршил полицискиот час. – Заради непостапување согласно забраната за движење на населението на Република Северна Македонија во период од 21 до 5 часот, кумановското обвинителство поднесе Предлог за издавање казнен налог за уште едно лице, информираат од Основното јавно обвинителство. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Кумановец кој се вратил од Хрватска, не бил пронајден дома од полицијата, каде требал да биде во изолација. Обвинетиот на 19 март пристигнал од Република Хрватска,  земја со среден ризик за ширење на заразната болест COVID-19. Loading… – При влез во државата потпишал Изјава дека ќе спроведе самоизолација во периодПрочитај повеќе

Тројца кумановци нападнале сограѓанин во перидо кога на сила бил полицискиот час. Три лица се обвинети за непостапување според здравствените прописи, откако не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, информираат од Јавното обвинителство. Loading… Обвинетите, како што опјаснуваат од Обвинителството,Прочитај повеќе

Светската здравствена организација ќе испрати 900.000 американски долари за поддршка на Северна Кореја за спречување на епидемијата на коронавирусот. Северна Кореја соопшти дека сè уште нема нови вируси во земјата, но набудувачите велат дека е малку веројатно, пренесува Ројтерс. Loading… Оваа држава го забрани зборот „коронавирус“, ги апси оние коиПрочитај повеќе

Loading...

Ломбардија е италијански регион кој е еден од најтешко погодените од коронавирусот. Сепак, не се пријавени случаи на инфекција во местото Ферер Ербоњена во општина Павија во Ломбардија. Невролошкиот институт „Мондино“ во Павија одлучи да го испита случајот на Фереро Ербоњон во својата имунолошка лабораторија, сето тоа со поддршка наПрочитај повеќе