Вести (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Чешкиот премиер Петр Фијала денеска, пред да оди на самитот на Европската унија за Западен Балкан во Тирана, оцени дека приближувањето на ЕУ и земјите од Западен Балкан успева и дека средбата за првпат ќе се одржи во регионот. рече дека тоа е сигнал за поддршка за многу блиските партнериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека иднината на децата од Западен Балкан е побезбедна и попросперитетна во рамките на ЕУ и дека Брисел е посветен на зајакнување на интеграцијата и соработката со регионот. Loading… „Убеден сум дека иднината на нашите деца на Западен Балкан ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Евроазија е моторот на глобалниот економски развој, нагласувајќи дека таму се формираат мултилатерални механизми за соработка. Loading… Во своето поздравно обраќање до учесниците на 8. Меѓународен научен и стручен форум „Читањата на Примаков“, Путин истакна дека темата на средбата – „Трансформација на светскиот поредок:Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир, но дека во моментов „нема шанси“ за разговори. Loading… Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера предупреди дека постои можност Русија да бара начин да се повлече од Украина без даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија загуби повеќе од 8.300 војници, пет авиони и 10 хеликоптери во ноември, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… Шојгу, на телефонската седница на министерството, рече дека руските војници предизвикале значителна штета на украинскиот персонал и воената опрема во областите Луганск и Доњецк. Според него, рускитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕУ мора да одговори на огромните американски субвенции за домашното производство со заедничка поддршка на конкурентноста и заштита на стратешкото производство, изјави италијанскиот министер за економија Џанкарло Џорџети. Loading… САД планираат даночни олеснувања за домашното производство на компоненти за производство на енергија од обновливи извори со антиинфлацискиот закон (ИРА), тежокПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во новиот деветти пакет санкции што се подготвува, Европската унија има намера да воведе ограничувања на рускиот сектор за производство на дронови, дознава Блумберг во бриселските кругови. Loading… ЕУ, исто така, размислува за воведување санкции за други технологии и компоненти што ги користи Москва за воени цели, како и усвојувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неопходно е да се запрат нелегалните активности на Вашингтон во областа на биолошкото оружје, бидејќи тоа претставува закана за безбедноста на Русија и другите региони во светот, изјави денеска заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков. Loading… Неопходно е да се воспостави соодветен механизам за верификација и да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија очекува тешка година и рекордно производство на пченица, и покрај поплавите на истокот, објави владата. Loading… Вкупното производство на зимски култури треба да достигне 62 милиони тони, што е втора по големина култура во историјата, според извештајот на Австралиското биро за земјоделство и економски ресурси (АБАРЕС). „Додека во некоиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Дрон погоди аеродром во руската област Курск, која граничи со Украина, при што запали складиште за нафта, изјави во вторникот регионалниот гувернер. Loading… „Нема жртви. Пожарот е локализиран. Сите служби за итни случаи работат на местото на настанот“, објави гувернерот Роман Старовојт преку апликацијата за пораки Телеграм. Тој подоцна речеПрочитај повеќе