Вести (Page 1,409)

Сподели со своите пријатели

Владеачката ВМРО ДПМНЕ со новата веб содржина, на граѓаните на Македонија им понуди опција, своите идеи за новата четиригодишна програма да можат да ги остават во коментар, со пополнување на бараните опции, објавени на веб страната www.ideja.vmro-dpmne.org.mk. Loading… Како што веќе најави партискиот претседател Никола Груевски на презентацијата во АлександарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот Републикански Институт на својата веб страна ги објави резултатите од најновото истражување на јавното мислење во Македонија, посветено на начинот и довербата на граѓаните за целосна имплементариција на договорот од Пржино, како и за мислењето на граѓаните за претстојните парламентарни избори. Loading… Во анкетата спроведена од 29 септември до 5Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според метеоролозите, денес се очекува сончево време со мала до умерена локална облачност. Претпладне, во Демиркаписката клисура ќе има појава на магла која постепено ќе слабее. Кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој попладне во западните делови, особено на повисокитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

 Како што информрира ЕВН, заради инвестициски зафати и одржување на дистрибутивната мрежа со цел за подигнување на квалитетот на снабдувањето, во периодот од 09,15- 15,00 часот,  без електрична енергија ќе бидат селата Жегљане, Степанце, Рамно и Арбанашко од општина Старо Нагоричане.

Сподели со своите пријатели

Никола Груевски се согласил на анализа за спроведувањето на Рамковниот договор, обвини денес портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, истакнувајќи документ со кој наводно Груевски сака да сокрие дека Владата стои зад Конференцијата за анализа на спроведувањето на Рамковниот договор, што треба да се одржи од 1 декември во Скопје. Еве документПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако новинската агенција Нетпрес.мк денеска излезе со натпис дека градоначалникот на општина Куманово ги казнува граѓаните на с. Пчиња и Романовце,оставајќи ги без вода и канализација иако Владата имала обезбедено финансиски средства, со експресна реакција се јави и Дамјановски, отфрлувајќи ги изнесените обвиненија изнесени во натписот на НЕТПРЕС. Имено, агенцијата, повикувајќи се само на изјавитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Старата и одамна руинирана хирушка амбуланта во Општа Болница Куманово, од денес се пресели во Ургентиот центар, откако не се оствари ветувањето дадено пред повеќе од три години за изградба на нова хирушка амбуланта. Како алтернатива поради дотраеноста на просторот во кој ординираа кумановските здравствени работници, додека кумановчани чекаат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако од назначувањето на новите министри Олевер Спасовски и Фросина Ташевска – Ременски помина повеќе од недела дена, на официјалната веб страна на Владата на Република Македонија, на нивно место се уште се наведени имињата на Митко Чавков како министер за внатрешни работи и Диме Спасов како министер за трудПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира РЦУК, во текот на вчерашниот ден, поточно во 17:50 часот, екипата на Итна медицинска помош од Куманово интервенирала на лице место откако било пријавено дека во с. Доброшане се случила незгода во која настрадало лице со видливи повреди. Повреденото лице бил пренесено на Хируршкото оделение во Општа Болница Куманово.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Од започнувањето на мигрантската и бегалската криза во Куманово, а подоцна и на северниот премин Табановце, институциите кои после 19 јуни со измените на Законот за азил  ја преземаа улогата во справување со новонастанатата состојба, покажаа нетранспрареност во работењето и информирање на јавноста, огледана преку дневните извештаи на Регионалниот центарПрочитај повеќе