Македонија (Page 483)

Сподели со своите пријатели

Службата за дезинфекција, дезинсекција и дератизација при Центар за јавно здравје Куманово информира дека дезинфекцијата на такси возилата и автобусите не е извршена. Причина за тоа е што возачите и натаму одбиваат нивните возила да бидал дезинфицирани, а од друга страна во извештајот на Центарот за јавно здравје стои декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи во последните 24 часа има издадено вкупно 4.026 потврди на странски државјани за искажана намера за поднесување на барање за признавање право на азил. Меѓу поднесените барања кои се скоро за 1000 повеќе споредбено со претходниот ден, најбројни се државјаните на Сирија – 1.706,  Ирак –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според извештајот кој Авто-  Мото Сојузот на Македонија го испрати точно напладне, сообраќајот на сите државни  патишта се одвива тековно без забрани и застои, по претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Намалена видливост поради магла со видливост од 10 до 30 метри Дебар -Глобочица, Дебар – с. Жировница. НамаленаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Актуелниот премиер, Никола Груевски вети дека она што е договорено во пржино ќе биде реализирано, па така ќе има и нова Влада на 15-ти јануари. Али Ахмети, лидерот на ДУИ вели дека оставката на Груевски ќе дојде на 10-ти јануари, согласно договорот, но засега нема точен датум од кабинетот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последната сабота од оваа година ќе имаме сончево и релативно топло време, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Претпладне маглата ќе слабее и попладне ќе преовладува сончево време. Ќе дува слаб северен ветер кој ќе биде поизразен во источните делови од земјата. Температурата ќе биде во интервал од 9 доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи информира дека во последните 24 часа издадени се вкупно 3.275 бегалци, од кои најбројни се  државјаните на Сирија -1305, Ирак – 1.048 и Авганистан – 922. Ден претходно, МВР издаде потврди на вкупно 3.415 странски државјани,  од кои најбројни биле државјаните на Сирија – 1624, Ирак-1.049 и Авганистан –Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според метеоролозите на УХМР, до вторник ќе се задржи стабилно и суво време, а по котлините ќе има појава на магла и ниска облачност особено претпладне. Извесна промена на времето се очекува од среда кога ќе биде постудено и ќе има услови за локални врнежи од дожд и снег. Денес времетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алијансата за позитивна Македонија (АПМ) е крајно загрижена со развојот на решението на политичката криза и непочитувањето на договорот од  Пржино, од страна на четирите партии што истиот го потпишаа, се вели во писменот соопштение на партијата. Како што велат од АПМ, уште еднаш се покажа дека овој политички естаблишмент штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што јавува Министерството за внатрешни работи, во текот на последните 24 часа,  издадени се потврди на вкупно 3.415 странски државјани,  од кои најбројни се државјаните на Сирија – 1624, Ирак-1.049 и Авганистан–742. Ден претходно, МВР издаде потврди на вкупно 2.591 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија-1142, Авганистан–857 и Ирак-592. ВоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Температура од минус еден степен измерија апаратите изутрина во Куманово, за разлика од минут пет степени во Битола каде беше најстудено, јавува УХМР. Инаку, времето денеска ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Во претпладневните часови ќе има магла по одделни котлини, која околу пладне ќе се растури речисиПрочитај повеќе