Македонија (Page 484)

Сподели со своите пријатели

Димитар Караџовски останува единствениот кошаркар од составот на КК Куманово кој ќе заигра во репрезентативниот дрес, откако Адем Мекиќ не отпатува во Пропад каде македонската кошаркарска репрезентација денеска ќе го игра првиот натпревар со Словачка од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година.   Loading…   Селекторот Јорданчо Давитков сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот на Народната банка на Република Македонија денеска донесе измени и дополнувања на Одлуката за начинот на вршење супервизија и надзор. Од НБРМ информираат дека со донесените измени е утврдено дека најмалку еднаш годишно овластените лица од Народната банка го оценуваат минималното потребно ниво на капитал за банката, коешто сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Возач на автобус од Македонија е повреден во сообраќајна несреќа при судир со автомобил што се случила синоќа околу 22 часот во близина на Шлиeрбах, Австрија. Станува збор за автобус на македонскиот превозник „Насир Турс“ кој сообраќал од Хамбург за Македонија. За МИА од „Насир Турс“ потврдија дека 40-годишниот возачПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Владата се зазема сериозно за стабилизација на Фондот на пензиско и инвалидско осигурување и веднаш формиравме владин Совет кој го води Министерството за труд и социјална политика и членуваат четиворица министри во него, дискутираме за состојбите во ПИОМ и двајца експерти од Светска банка работат на детални анализи на пензискитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До сабота ќе се задржи стабилно и суво време, по котлините со појава на магла особено во претпладневните часови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). В недела попладне најпрвин во западните  делови ќе има врнежи од дожд, а на планините снег.  Во текот на ноќта кон понеделник врнежите  ќе преминатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во скопскиот Кривичен суд денеска беше одложено рочиште за случајот „Сопот“, бидејќи Судот не можеше да го утврди идентитетот на сведокот Рамадан Бајрами чија лична карта е неважечка. Следното рочиште ќе се одржи на 20 декември. Предметот „Сопот“ е од 2003 година кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа когаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Собранието на Република Македонија утре ќе одржи 23. седница на која на дневен ред се поставување пратенички прашања. Премиерот Зоран Заев и министрите првпат по формирање на новата Влада ќе одговараат на прашањата на пратениците. Седницата за поставување пратенички прашања Парламентот започнува да ја одржува по 100 дена од формирањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван синоќа во во 23 часот и 37 минути во југоисточна Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот бил на 180 километри југоисточно од Скопје, во соседна Грција, со магнитуда од 4,5 степени споредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Договорите за јавните набавки од следниот месец ќе и бидат достапни на јавноста. Договорниот орган ќе има обврска договорот да го објави на својата веб страница, а потоа ќе може да го реализира, потврди за МИА директорот на Бирото за јавни набавки Ѓорѓи Ѓоргиевски. Според оваа новина, што претходно јаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Најниска температура изутринава во седум часот е измерена во Берово, минус четири степени целзиусови, по што следат Скопје Петровец и Тетово со минус три, Битола, Струмица и Демир Капија со минус два, Лазарополе, Штип и Куманово. со минус еден. Нула степени се регистрирани во Скопје Зајчев Рид, Прилеп и КриваПрочитај повеќе