Македонија (Page 482)

Гзим Острени, поранашен генерален секретар на ДУИ и нејзин почесен член, денеска формално го објави формирањето на новата политичка партија во албанскиот блок ”Унитети”, или единство преведено на македонски јазик. Острени, до објавувањето за формирање на новата партија, важеше за најблизок соработник на Али Ахмети уште од времето на воениотПрочитај повеќе

По јавното објавување на видео запис на каналот Јутјуб, на кој е прикажано брутално измачување на животни од страна на лице од Македонија, поточно од с. Карбинци, СВР Штип до ОЈО Штип поднесе кривична пријава против З.В.(37) од истото село, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „мачење животни“.Прочитај повеќе

На денешен ден пред 20 години, лице кое засега се уште е непознато, изврши обид за атентат врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Претседателот го преживеа атентатот, но од тогаш имаше сериозни здравствени последици, додека неговиот возаш Александар Спирковски ја немаше среќата да ја преживее експлозијата. Поцвреден бешеПрочитај повеќе

Loading...

Лица кои се претставуваат како УЧК наводно испратиле комунике по повот оружениот напад врз станбениот комплекс на Водно, во кој испраќаат директни закани против премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и нивните семејства. Комуникето е објавено во дел од косовските медиуми, а од МинистерствотоПрочитај повеќе

Како што пренесува порталот метеопро.мк, денеска во Република Македонија не очекува претежно сончево претпладне, а умерено облачно попладне, додека во вечерните часови во северозападниот регион може да има мали услови за дожд. Минималната утринска температура ќе биде во интервал од 5 до 10, додека максималната дневна од 21 во западниотПрочитај повеќе

Со најава дека до крајот на 2016 година, ноформираната телекомуникациска компанија ќе работи преку две засебни постојни мрежи, системи за наплата, тарифни портфолија и продажни места на Вип и Оне, денес беше официјализиран почетокот на “оне.Вип”, засега најголем телекомуникациски оператор во Македонија. Новата компанија ќе опслужува над 1,3 милион корисници со услуги воПрочитај повеќе

Loading...

Скопската обиколница и денес е затворена до 18 часот поради снимањето на францускиот филм „A Fond“, а поради истите потреби, во сабота, односно утре од 5 до 18 часот наплатната рампа кај Петровец нема да врши наплата на патарина, известуваат од продукцијата Chic Films и Мануфактура. Тоа не значи декаПрочитај повеќе

Како што јавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи денеска во Република Македонија можеме да очеккуваме сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од  променлив праврц правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а дневната од 17 до 24 степени. Loading… Во КуманвоПрочитај повеќе

Раководството на СДСМ, предводено од претседеталот Зоран Заев, денес присуствуваа во работна посета на Штип каде беше одржана и прес конференција, информираат од Центарот за комуникации на СДСМ. Loading… Заев од Штип најави дека во текот на викендот ќе почнат да се објавуваат имињата на личностите кои ќе бидат предложени за министри иПрочитај повеќе

Loading...

Државниот пазарен инспекторат преку соопштение објавено на официјалната веб страна на ДПИ, ги информира сите угостителски објекти на територија на град Скопје и Република Македонија да се придржуваат кон одредбите на Законот за угостителска дејност и Законот за заштита од пушење во делот на почитување на работно време, забрана наПрочитај повеќе