Македонија (Page 480)

Сподели со своите пријатели

Големо е задоволството што благодарение на Владата на Република Македонија мобилноста на студентите од први јануари 2016-тата ќе биде многукратно зголемена, истакна на денешниот прес Лука Кржалоски, претседател на Градскиот комитет на УМС на ВМРО ДПМНЕ по одлуката на премиерот, студентите да добијат бесплатен градски превоз, но и влезници за театриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Медицинските сестри, техничари и радиолошки технолози со средно, вишо и високо стручно образование ќе можат да се вратат од приватното во јавното здравство, соопшти денес министерот за здравство Никола Тодоров.  Враќањето на медицинските лица e овозможено со најновите измени на Законот за здравствена заштита што ги изготви Владата и кои сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аеродромот „Александар Велики“ поради густата магла откажа неколку летови, а дел од нив се пренасочени кон аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Две слетувања од полноќ до сега се откажани, а исто толку се и пренасочени кон аеродромот во Охрид. Од оние кои биле закажани за полетување откажани се три,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Претседателот на анкетната комисија за случајот ”прислушување”, Петре Шилегов, вчера јавно го објави списокот на лица кои се предвидени за сослушување, потенцирајќи дека согласно деловникот, се работи за јавен повик со цел истите истите да дадат сопствена изјава. Во текот на денешниот ден како претседател на Анкетната комисија преку целиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира МВР, во текот на изминатото деноноќие, во ТЦ Гевгелија издадени се потврди на вкупно 3.851 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија –1.622,  Авганистан – 1.148 и  Ирак – 1.081. Во периодот од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупно 317.507 странски државјани, од кои најбројниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на вчерашната прес конференција потенцираше дека постојат сериозни индиции за злоупотреба на одредби од подзаконски акти кои ги регулираат начинот на обезбедување  и користење на службени возила на МВР. Како што истакна министерот, постојат докази дека службени возила и обезбедување на МВР користеле и личности коиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Премиерот Никола Груевски во текот на вчерашното обраќање на академијата во пресрет на празникот свети Климент Охридски, најави бесплатен превоз за редовните студенти од државните универзитети и средношколска среда во која средношколците ќе имаат бесплатен железнички превоз, бесплатен билет за жичницата на Водно, како и бесплатни карти за во киноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во поголем дел од земјата утрово е магливо и студено со ограничена хоризонтална видливост. Само во Гевгелија и во некои од повисоките места,  како и на планините е сончево со мала до умерена облачност. Дува слаб северен ветер. Претпладне по котлините ќе биде магливо со ниска облачност, а попладне ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свети Климент Охридски е македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј кој учествувал во извршувањето на Моравската мисија. Тој е најдаровитиот ученик на рамноапостолните сесловенски браќа Кирил и Методиј. Живеел во втората половина на IX век и првата четвртина на X век. Со своите уши тој ги слушалПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Обвинетите за тероризам од кумановската населба „Тоде Мендол“ или позната како „Диво насеље“ се изјаснија дека се невини, откако денеска се одржа јавната расправа во судот за оценка на обвинителниот акт. Одбраната, пак, тврдеше дека нема докази за делото кои им се припишува, теротистички напад и учество во терористичка организација.Прочитај повеќе