Македонија (Page 481)

По денешното поднесување на предлог – закон од страна на Демократската Унија за Интеграција и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори, со реакција се јави Петре Шилегов кој во име на партијата рече дека одеднаш, сечените, лепените и монтираните материјали, станале прислушувани материјали.  –Прочитај повеќе

Собранието на Република Македонија и денеска е бојно поле каде има жестоки расправии на власта и опозицијата за Предлог законот за измени на Законот за основно образование, поднесен од пратеничката група на опозициската СДСМ, која бара укинување на екстерното тестирање. Стефан Богоев, пратеник од СДСМ, реплицирајќи и на Олга Најденовска одПрочитај повеќе

Со музички хепенинг под наслов „Биди и ти дел од ѕвезденото нево на Тоше“ кој веќе стана традиција, вечерва по осми пат се одржа на градскиот плоштад во Скопје, во знак на сеќавање на прерано загинатиот македонски пејач и хуманитарец Тоше Проески. Loading… Вечерва премиерно беше пуштена и досега необјавенатаПрочитај повеќе

Loading...

Како што пренесува порталот метеопро.мк, денеска не очекува релативно сончево време, со повремена умерена облачност и слаб ветер. Ќе се разбудиме со ведро утро, но со температура од 8 до 11 степени низ поголемиот дел од котлините, додека на местата со повисока надморска височина не очекуваат и пониски температури. Loading…Прочитај повеќе

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска го претстави новиот проект на партијата наречен „Визијата за Македонија“, кој во следните недели ќе биде промовиран низ целата земја. Тој нагласи дека во секој град ќе бидат одржани и јавни трибини, на кои граѓаните ќе може да ги искажат своите мислења, ставови и идеиПрочитај повеќе

Како што информира УХМР, од среда /7 октомври/, Македонија ќе биде под влијание на серија од влажни воздушни бранови од Медитеранот. Времето ќе биде променливо, а на места значително облачно со повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат обилни и се очекува на повеќе места да наврнуваат над 20 л/м2Прочитај повеќе

Loading...

Во пресрет на осумгодишнината од последниот концерт на Тоше Проески во Скопје, денес на плоштад Македонија, ќе биде одржан музички хепенинг  „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“. Како што соопштија од фан­клубот на Тоше Проески, целта на ова дружење е сите негови фанови заедно да се присетат наПрочитај повеќе

Како што информираат од Управата за јавни приходи денеска не очекува променливо облачно време со повремен локален дожд, особено во источните делови од Република Македонија, проследено со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Како што пренесува порталот за временска прогноза accuweather, во Куманово и околината денеска може да очекувамеПрочитај повеќе

Инфомацијата дека на Сашо Мијалков му е издаден дипломатски пасош отвора нов сериозен скандал, се вели во писменото соопштение на Центарот за комунакции на СДСМ испратено до медумите денес. Според СДСМ, тоа значи дека институциите раководени од соработниците на Груевски влегуваат во сериозна злоупотреба на службената положба. Loading… Министерот заПрочитај повеќе

Loading...

Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи денеска не очекува сончево до умерено облачно време, а во текот на денот во попладневните часови во западните делови ќе има локален слаб дожд. Што се однесува до Куманово и околината, во претпладневните часови не очекува делумно сончево време, додека во попладневнитеПрочитај повеќе