Локално (Page 930)

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот православен храм „Свети Никола“ денеска го обележува својот патрон со света литургија која ја водеше митрополитот Кумановско – осоговски г. д-р Јосиф.   Инаку храмот кај граѓаните на Куманово е познат и како „Стара црква”, каде денеска голем број на христијански верници дојдоа да се помолат за здравје иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски ќе поднесе кривична пријава против а сегашен заеменик министер, Диме Спасов. Таа го обвинува дека иако имал обврска, не одлучувал по жалбите доставени од страна на над 1.400 граѓани кои биле корисници на социјална парична помош, односно за укинатото право на социјалнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со поддршка на Градоначалникот и Советот на општина Куманово, како и Музеј – Куманово, вчеранавечер во просториите на Уметничката галерија се одржа Меѓународната ликовна колонија – Куманово 2014/2015. Најстарата колонија која оваа година по 41-ви пат се одвележува во Куманово, поточно во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце, каде гости одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, од транзитниот центар Табановце до Општа Болница Куманово, на 17 декември е однесено едно лице од Авганистан, а во прашање е шестмесечно бебе, згрижено на Одделението за педијатрија, со дадена терапија и извршени здравствени прегледи. Бебето било ставено на набљудување во дневнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, по котлините ќе има појава на магла, информираат од УХМР. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува, во североисточните делови од земјава има услови за краткотраен локален дожд. По одделни котлини ќе биде магливо.  Ќе дува слаб северозападен ветер, особеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелната министерка за труд и социјална политика Фросина Ременски денеска беше во целодневна посета на неколку институции во општина Куманово.   Loading… Целта на посетата е да се согледа моменталната состојба на институциите под надлежност на оваа министерство, но и да се искаже спремност за помош во неопходни потреби коиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Актуелниот министер за труд и социјална политика, Фросина Ременски денеска при работната посета во Куманово изјави дека до крајот на неделата се очекува транзитниот центар за бегалци на Табановце да добие затоплување. Ременски најпрвин истакна дека голема е иронијата да се зборува за грижата на бегалците од медиуми кои до вчера гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб “Пинк Пантери” од Куманово од 10 -ти до 13 -ти декември престојуваше во Русија во Москва, каде беа гости на познатиот европски гигант ЦСКА Москва.     Loading… Со гостувањето продолжува континуитетот на претходно зацртаните планови на клубот и константно гостување и одигрување на квалитетни натпревари  со познати европски клубови,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Корисниците на услугите на Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост „Порака наша“ денеска одиграа театарска претстава во рамките на проектот „Гледај ме со срце“. Претставата со подршка од УНДП, општина Куманово и Секторот за социјала е завршен дел од повеќемесечниот проект и работата на лицата со интелектуална попреченост воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што соопштува МВР, утринава во 00.30 часот, од страна на вработен во МТЦП на ПС за ГН Сопот, пријавено е дека непознати лица од контејнери во кругот на ТЦ – Табановце, одземаат ќебиња и ги товараат во ПМВ„Застава 101“. Во 01.00 часот од страна на полициски службеници е запрено наведенотоПрочитај повеќе