Економија (Page 172)

Сподели со своите пријатели

Европските дипломати се обидуваат да не ја осакатуваат сопствената економија со воведување санкции кон Русија. Loading… Италијанската индустрија за луксузни производи и белгиската индустрија за дијаманти успеаја да добијат исклучок. Кога рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот одлучи да ги признае самопрогласените републики Доњецк и Луганск, Европската унија брзо иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата паднаа на меѓународните пазари во петокот до 98 долари, бидејќи се намалија стравувањата дека санкциите против Русија поради нападот врз Украина ќе ја опфатат руската нафта и гас. Loading… На лондонскиот пазар цената на барелот за испораки во април падна за 1,06 долари во однос на претходнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупната капитализација на пазарот на криптовалути поврати уште 3,5 отсто од својата вредност во изминатите 24 часа и со тоа се искачи на 1,85 трилиони долари. Loading… Биткоинот во истиот временски период добил 1,4 отсто од вредноста, а според податоците на сајтот Коингеко се тргува по цена од 38.894 долари.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Одлуката за исфрлање на Русија од глобалниот платен систем SWIFT ќе биде донесена во следните неколку дена, изјави за Ројтерс еден од гувернерите на една од централните банки во ЕУ. Loading… „SWIFT е само прашање на време, тоа ќе се случи наскоро, во наредните денови“, рече еден од 27-те гувернериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како одговор на драстичниот одговор на Русија на нападот врз Украина, некои западни земји, вклучително и Британија, предлагаат Русија да биде исклучена од SWIFT. На тоа повикува и Киев. Loading… Станува збор за меѓубанкарски систем кој овозможува сигурни и брзи прекугранични плаќања. Таа опција е на маса, велат од БриселПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски Газпром објави дека резервирал значително поголеми капацитети за транспорт на гас преку цевковод преку територијата на Украина до Европа, еден ден по рускиот напад врз соседната земја, кој поттикна многу земји да и се закануваат на Москва со санкции. Loading… „Гаспром редовно испорачува руски гас за транзит низ УкраинаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Руската рубља благо зајакна во петокот и делумно ги врати загубите од четвртокот, покажуваат податоците на Московската берза, кои ги пренесува руски Риа Новости. Loading… Според овие податоци, американскиот долар падна за 1,85 рубљи – на 83,4 рубљи, а еврото за 2,01 рубљи – на 93,2 рубљи. Во четвртокот доларотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По вчерашниот тотален колапс на пазарот на криптовалути, утрово имаме речиси неочекувана ситуација. И додека може да се очекува благо закрепнување, ние само гледаме неверојатни придобивки. Loading… Биткоинот утрово поскапе за повеќе од 10 проценти на 38.500 долари. Оваа криптовалута практично ги врати сите загуби што ги направи претходниот ден.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најбогатите поединци во Русија веќе го почувствуваа притисокот од ескалацијата на тензиите меѓу Русија и Украина. Loading… За нивното богатство, ситуацијата стана многу полоша по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ја нападне Украина. Тие изгубиле 39 милијарди долари за помалку од 24 часа – повеќе отколку што ималеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Цената на нафтата денеска на меѓународниот пазар скокна на 105 долари по рускиот напад врз Украина, што предизвика загриженост за снабдувањето поради можни казни за руската нафтена индустрија, јавува Хрватската радио-телевизија. Loading… Цената на барел нафта на лондонскиот пазар порасна за 8,15 долари во однос на претходното затворање, на 104,99Прочитај повеќе