Финска се подготвува за масовно гаснење светла оваа зима

Сподели со своите пријатели

Финска треба да биде подготвена за евентуален недостиг на електрична енергија оваа зима во случај на недостиг во снабдувањето со електрична енергија, изјави во вторникот финскиот оператор за електрична енергија Фингрид, во уште едно предупредување за енергетска криза во Европа, откако испораките на гас од Русија беа сериозно прекинати.

Loading...

„Газпром“ ги прекина сите испораки на гас за својот западен сосед во мај, со што Финска стана трета земја-членка на ЕУ која го прекина снабдувањето од рускиот гасовод по Полска и Бугарија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пристигнаа нови фотографии од Балтикот: Од морето врие гас!

Намалувањето на руското снабдување дојде неколку дена откако Финска, заедно со нејзиниот скандинавски сосед Шведска, официјално поднесе барање за влез во НАТО по руската инвазија на Украина.

Русија ги предупреди двете земји да не аплицираат за членство во НАТО.

Финска добива до 70 отсто од гасот што го користи од Русија, но гасот нема големо учество во вкупниот енергетски микс и учествува со 5 отсто од вкупната потрошувачка на енергија.

„Војната во Европа и вонредната ситуација на енергетскиот пазар ги зголемија неизвесностите поврзани со достапноста на електрична енергија. Како резултат на големата неизвесност, Финците треба да бидат подготвени за прекини на електрична енергија предизвикани од можни недостиг оваа зима“, предупреди Фингрид.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Санду: Молдавија мора да ја зајакне одбраната

Според најавите на Фингрид, нуклеарната централа Олкилуото 3 би го компензирала исчезнатиот руски увоз.

„Во случај на недостиг од електрична енергија, Фингрид ќе ги извести компаниите од локалната дистрибутивна мрежа за вкупната количина на електрична енергија што ќе биде исклучена од секоја област на дистрибутивната мрежа, а потоа прекинот на електричната енергија ќе се рециклира како двочасовен прекин на струја додека не заврши недостигот на електрична енергија“, рече Туомас Раухала, виш потпретседател за операции на електроенергетскиот систем во Фингрид.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан нова катаклизма што ги зголемува цените

Исто така, во нордискиот регион, Норвешка размислува да го ограничи извозот на електрична енергија доколку нивото во резервоарите за производство на хидроенергија падне на критично ниско ниво, пишува Oilprice.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.