Греењето на работното место во Германија ограничено на 19 степени

Сподели со своите пријатели

Во средата германската влада усвои пакет мерки за заштеда на енергија, вклучително и ограничување на греењето на работните места на максимални 19 степени.

Loading...

Мерките кои треба да стапат во сила до крајот на февруари идната година, предвидуваат скалите и ходниците повеќе да не се загреваат, а на работните места кои бараат тешка физичка работа, просториите би се загреале до максимум 12 степени.

Од ова правило се изземени медицинските установи, градинките и училиштата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудискиот принц стана премиер

На продавниците и деловните простории им е забрането подолго време да ја отвораат влезната врата за да се спречи загубата на топлина, а на приватните домаќинства им е забрането да го греат базенот на плински или електрични греалки.

Владините мерки за заштеда на енергија важат и за осветлувањето на деловните простории.

Осветлените реклами како и осветлувањето на излозите не смеат да се вклучуваат од 22 до 06 часот, со исклучок на излозите на пешачките подвозници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија: Нуклеарките нема да работат по зимата

Јавните објекти повеќе нема да смеат да користат надворешно осветлување, вклучително и осветлување на спомениците на културата, одлучи Владата.

Министерот за економија Роберт Хабек рече дека овие мерки можат да заштедат до два и пол проценти од вкупната потрошувачка на енергија во Германија. Целта на владата е 20 проценти.

Loading...

„Ние се соочуваме со задача од национални размери. Секој придонес е важен“, рече Хабек.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.  

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит