Убавина и Здравје (Page 354)

Сподели со своите пријатели

Кога имате проблем со грлото, оваа метода сигурно ќе ви биде од голема корист. Иако веројатно веќе сте го посетиле лекарот, потребно е одредено време терапијата да започне да делува и да се чувствувате подобро. Ако сакате побрзо оздравување, употребете ја старата метода за лечење на нашите баби со чијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема ништо полошо да се разбудите во сред ноќ и да го изгубите сонот. Често се случува повеќе да не можете да заспиете после будењето, дури иако се обидете да се натерате на тоа. Експертот за сон и спиење др. Мајкл Бројс советува дека две работи не треба да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стоматолозите откриле дека постои решение за бели заби, кое воопшто нема да ви ја оштети глеѓта. Ако пиете кафе или чај и пишите цигари, ова е едиеално решение за вас. Постојат многу производи кои ќе ви ги избелат забите, но или се ризични или ќе потрошите огромна сума на пари.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Доколку понекогаш ве заболи главата или некој друг дел од телото или во нив имате некое чудно чувство тоа не мора да биде ништо страшно. Но, постојат симптоми и болки кои не смеете никако да ги игнорирате. Loading… Во овие ситуации мора веднаш да одите на лекар: Изненадна и силнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како ќе се носите со стресот зависи и од тоа која сте крвна група. Имено, научно е докажано дека лицата со крвна група А најлошо го поднесуваат стресот, тоа е затоа што имаа поголема количина кортизол во крвта, хормон одговорен за чувство на стрес, што значи дека се поподложни наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бадемие се корисна и здрава намирница која содржи голем дел од дневно препорачаните количини на витамини, минерали, влакна и аминокиселини. Богати се со мононезаситена масна киселина, а тоа е тип на киселина која ја наоѓаме во маслиново масло и која е важна во превенцијата од срцев удар. Повеќе студии утврдилеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Антибиотици се лекови кои масовно се користат и благодарение на нив успешно се лекуваат дури и најтешки инфекции, но скоро не постои ниту еден лек од оваа група кој не ја нарушува природната рамонотежа во цревата, каде е лоциран 70% од човековиот имунитет. Антибиотиците имено, неселективно ги уништуваат како лошите,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според стручните проценки, една на секои 25 возасни личности има повеќе денови со главоболки отколку без нив. Со време лицата сами сфаќаат што кај нив ја поттикнува главоболката и презимаат превентивни чекори, но ви пренесува и дел од нив. Вежабање Получасовно шетање, возење велосипед или некои други умерени физички активностиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од она што го вдишуваме во градските средини. Во затворени простории воздухот бргу го губи кислородот. Кога седите зад столот, дишењето е плитко и површно. ТоаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

При станување или при вежбање често ви „крцкаат“ зголовите? Дали поради тоа треба да се грижите? Во поголемиот број случаи, доколку зголобивте крцкаат, но не болат, таа појава се нарекува крепитација. Не бара медицинско третирање, но лекарите сепак сметаат дека пуцкањето не треба намерно да се предизвикува, затоа што луѓетоПрочитај повеќе