Убавина и Здравје (Page 353)

Сподели со своите пријатели

Парацетамолот е најпопуларна таблета против болки во светот и е достапен во многу комбинации. Тој се користи за намалување на температурата и за отстранување на симптоми на настинка и грип. Сепак, бидете внимателни, бидејќи една нова студија покажува дека прекумерното конзумирање на парацетамол може да биде фатално за функцијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите веќе знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот, а често во брзање единствено што стигнеме да изедеме е банана. На сите од дома ни велат ако не стигнеш да јадеш нешто конкретно, тогаш изеди барем банана. Но, изгледа дека оваа овошје сепак не е баш пригодно за појадување.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јоргованот е еден од најпрепознатливите пролетни цветови, меѓутоа, дали сте знаеле дека токму во цветовите, листовите и стеблото се кријат бројни лековити својства. Многу е популарно растение во хомеопатијата, а често се користи и за лечење на ревматски болести и тоа посебно реума на нервите. Исто така, поволен е иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Витаминот Ц денес се применува на големо, а неговата основна улога е спречување на појава на скорбут кој настанува како последица на недостатокот на овој витамин во организмот. Дневната потреба од витаминот Ц кај возрасен човек е околу 100 милиграма. Мислењата за земањето на витаминот Ц како превентива од вирозиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Англиските истражувачи сповеле истражување кое се занимавало со проучување на стареењето. Го споредиле нивото на стрест и телесна тежина кај повеќе од 2.500 мажи и жени постари од 54 години. Истражувањето кое е објавено во магазинот „Obesity“ покажало дека стресот влијае на дебелеење и слабеење, пишува CNN. Научниците го контролиралеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Постелнината би требало да ја переме барем еднаш неделно на висока температура, а пред користење добро да ја исушиме. Оштетување на кожата. Ако спиете со шминка на лицето постои можност да се појави сува кожа, воспалителни инфекции или прерано стареење. Пред спиење истуширајте се и добро исчистете го лицето. ПрепоракаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Др. Стив Фолкнер, истражувач од Универзитетот „Loughborough“ дошол до заклучок дека капењето во топла купка исто така е корисно за здравјето како и физичката активност. Тој тврди дека ја подобрува состојбата на пациентот со дијабетес тип 2. Лекарот Стив вели дека „пасивното загрејување“ на телото во топла купка не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мислите дека малку јадете, аупорно се дебелите? Ништо необично. Работата е во тоа какви калории внесувате во организмот. Тајната на трајното губење на килограми, особено на оние кои се таложат во подрачјето на стомакот, лежи во ритамот на вашето тело, правилен циклус на сон и јадење, но и намирниците коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со доаѓањето на топлите и сончеви пролетни денови, пристигнуваат и проблемите за оние кои се борат со поленските алергии. Тие се најтешки во април, мај и јуни, а изразеноста на симптомите варира од личност до личност и обично бара некаква терапија. Зачестеноста на алергиските болести покажува тренд на пораст воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Овие неколку совети покажуваат како набрзина можете да подготвите здрави и едноставни обрози за што поквалитетен почеток на новиот ден. Loading…   Јајце – омилена намирница И нутриционистите велат дека јајцата се меѓу најкорисните прехрамбени производи. Можат да се подготват на безброј начини, а наједноставно е варањето, кое трае околуПрочитај повеќе