Убавина и Здравје (Page 355)

Сподели со своите пријатели

Некои тинејџери настојуваат со бричењето да го потикнат растот на брадата, но тоа е уште еден дел од „бабините деветини“, вели германската професорка по дерматологија Ингрид Мол. Loading… Бројот на фоликулите на влакната кај некои личности веќе е одреден уште во ебрионалниот развикок. Лекарката во оделот за дерматологија и венеричниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со спроведување на тестот на глувци, научниците успеале да докажат дека комбинацијата од протеини од маларија и токсин ги убиваат клетките на карциномот. Loading… Данските истражувачи барале начин да ги заштитат трудниците од маларија, која може да предизвика огромни проблеми затоа што ја напаѓа плацентата. Но, во исто време открилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Личностите изложени на стрес на работно место имаат поголем ризик за мозочен удар, објавуваат кинеските научници. Loading… Најголем ризик имаат оние личности кои имаат тешки работни позиции, а ниска контрола над својата работа, пишува списанието Neurology. Податоците се собирани за потребите на шест претходни студии во кои учествувале околу 140Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Поради денешниот забрзан и урбан живот, како и стресните услови во кои егзистираме, луѓето во се` поголем број се ориентираат кон здрав животен стил. Но, дали здравата исхрана навистина може да влијае за подобро здравје? Loading… Агенцијата Лајфхантерс тим, позната по своите вирални видео записи, одлучила да ја провери овааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доктор Фил откри седум „грди вистини“ одоносно причини поради кои диетите се науспешни, а во продолжение ви ги пренесуваме сите. Loading… Глад Станувате уморни од чувството на глад кое ве обзема цело време, па се побуните. Желба за одредена храна Константно сакате да пробате одредена храна, нешто солено или слатко.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Медот и сусамот се комбинација која често би требало да се најде на вашето мени. Не само поради одличниот вкус, туку и поради тоа што претставува ризница на здравје. Loading… Ова природна смеса е одличен извор на витамини, посебно од групата Е, А и Б, како и минерли и омегаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Претераното внесување на кофеин е штетно за срцето, кожата и здравјето, а уште еден интересен факт е дека лошо влијае на женските гради. Loading… Се работи за истражување спроведено во Шведска кое открило дека жените кои пијат повеќе од 3 шолји кафе дневно имаат за 17% помали гради од женитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ролованата кисела зелка со мелено месо, во народот на Балкан познато како сарма, не било само типично јадење за овие простори. Еве и Јапонците имаат своја верзија на правење сарма, која е многу слична на нашата, но некако поразлична во делот на подготовка на смесата за полнење на листовите зелка.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред година дена во мода повторно се вратија долгите коси кај мажите. Следниот чекор беше нивното вржување во пунџа (озогласените „ man-buns “), а модификацијата на истите е подбричување од страна. Loading… Оние кои ја следата модата знаат како се менуваат трендовите скоро преку ноќ, па таквите фрузи многу бргуПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Есента ни пристигна, со сите бои и убавини што ги носи ова годишно доба. Loading… Оттука и промена на модните трендови, комбинации на бои и облека која ќе не подготви за студените зимски денови. Еве што е најново од светот на модните блогерки и нивните совети како да ги искомбинирамеПрочитај повеќе