Убавина и Здравје (Page 127)

Испрекинатиот сон е многу полош од недоволниот сон, утврдиле научниците од медицинскиот факултет при универзитетот Џон хопкинс во Балтимор. Научниците проучувале 62 здрави мажи и жени кои биле изложени на различни услови за време на спуење. По случаен избор биле изложени на три ноќи со повеќекратно присилно будење, доцно легнувањеПрочитај повеќе

Живееме во време кога нашите животи станаа брзи, па таква е и храната. Ниту е здрав таквиот начин на живот, ниту мрснотиите во храната кои се повеќе ја зголемуваат бројката на луѓе кои имаат проблеми со вишокот килограми. Но, не треба да гладувате за да живеете здраво. Во продолжение прочитајтеПрочитај повеќе

Мандарините се вкусно овошје и оној вид  што може да се јаде насекаде, и тоа на улица, дома, а корите редовно се фрлаат иако тие може да се искористат и тоа многу корисно. Ако ве мачи главоболка или кашлица, еве што треба да направите од корите од мандарина: Loading… Сомелете 50Прочитај повеќе

Loading...

Во извештајот на Канцеларијата за национална статистика прикажано е поголемо ниво на емоционални проблеми, хиперактивност и лошо однесување кај младите луѓе кои поминуваат многу време на социјалните мрежи, за разлика од останатите кои не го прават тоа. Утврдено е дека во периодот од 2012 до 2013 година една од десетПрочитај повеќе

Некои тинејџери настојуваат со бричењето да го потикнат растот на брадата, но тоа е уште еден дел од „бабините деветини“, вели германската професорка по дерматологија Ингрид Мол. Бројот на фоликулите на влакната кај некои личности веќе е одреден уште во ебрионалниот развикок. Loading… Лекарката во оделот за дерматологија и венеричниПрочитај повеќе

Со спроведување на тестот на глувци, научниците успеале да докажат дека комбинацијата од протеини од маларија и токсин ги убиваат клетките на карциномот. Данските истражувачи барале начин да ги заштитат трудниците од маларија, која може да предизвика огромни проблеми затоа што ја напаѓа плацентата. Но, во исто време откриле декаПрочитај повеќе

Loading...

Личностите изложени на стрес на работно место имаат поголем ризик за мозочен удар, објавуваат кинеските научници. Најголем ризик имаат оние личности кои имаат тешки работни позиции, а ниска контрола над својата работа, пишува списанието Neurology. Loading… Податоците се собирани за потребите на шест претходни студии во кои учествувале околу 140Прочитај повеќе

Поради денешниот забрзан и урбан живот, како и стресните услови во кои егзистираме, луѓето во се` поголем број се ориентираат кон здрав животен стил. Но, дали здравата исхрана навистина може да влијае за подобро здравје? Агенцијата Лајфхантерс тим, позната по своите вирални видео записи, одлучила да ја провери оваа тезаПрочитај повеќе

Доктор Фил откри седум „грди вистини“ одоносно причини поради кои диетите се науспешни, а во продолжение ви ги пренесуваме сите. Глад Станувате уморни од чувството на глад кое ве обзема цело време, па се побуните. Loading… Желба за одредена храна Константно сакате да пробате одредена храна, нешто солено или слатко.Прочитај повеќе

Loading...

Медот и сусамот се комбинација која често би требало да се најде на вашето мени. Не само поради одличниот вкус, туку и поради тоа што претставува ризница на здравје. Ова природна смеса е одличен извор на витамини, посебно од групата Е, А и Б, како и минерли и омега киселини.Прочитај повеќе