Убавина и Здравје (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Статистиката вели дека на светско ниво, годишно пет милиони луѓе умираат пред време, а оваа црна рамнотежа би можела драматично да се намали благодарение на една едноставна промена во животните навики. Loading… Научниците велат дека само 50 минути трчање еднаш неделно во голема мерка ќе го спречи ризикот од предвременаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Загадувањето на воздухот во големите градови е факт. Тоа е причина за десетици илјади болести и смртни случаи. Кај нас, податоците покажаа дека секој трет човек умира од загадувањето на воздухот. Loading… Штетните честички се разнесуваат низ целата земја, формирајќи смог над најголемите градови со погусто население. Решенија има, некоиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најбезбедниот начин за одмрзнување на месото е да го оставите полека да се одмрзне – брзото замрзнување и бавното одмрзнување се најдобри начини да избегнете загрозување на квалитетот на месото. Loading… Најидеално би било да испланирате еден ден однапред и да го префрлите месото од замрзнувачот во фрижидер. На големиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Лоша вест за сите љубители на слатките е дека тим на американски научници откриле дека редовното земање на слатки бисквити за смирување на стресот, всушност може да нè доведе до сериозна депресија. Loading… Многумина од нас несвесно посегнуваат кон бисквитите и колачите кога се чувствуваат нервозни, напнати или несреќни. ГлавнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Страдате од проширени вени или имате предуслов за нивната појава? Тогаш сигурно знаете дека не треба да останете со прекумерна тежина и дека во вашата исхрана е добро да вклучите храна која е погодна за состојбата на крвните садови. Loading… Погледнете што е добро да се вклучи во своето дневноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Храната тешко дека е првото нешто што ни доаѓа на ум, кога сме болни. Сепак, треба да се храниме, за да го снабдиме организмот со енергија. Има значење сепак што конзумираме, бидејќи некои видови храна може да ни ја влошат состојбата. Loading… Еве што да избегнуваме … Овошјето, виното иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Хроничните болести не се неизбежен дел од стареењето, но се премногу чести. Според Националниот совет за стареење на САД (NCOA), 80 отсто од пензионерите имаат една хронична здравствена состојба, а 68 отсто повеќе од една. Loading… Ова се петте најчести здравствени проблеми со кои се соочуваат луѓето по 60-тата годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кашлањето, оштетени бели дробови и срцев мускул, непријатен здив и жолти заби и прсти, зголеме ризик од малигни заболувања и кардиоваскуларни болести – се само некои од последиците на пушењето. Loading… Овој порок е еден од најчестите во светот, а во ноември, инаку месецот посветен против борбата од болести наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Студиите покажуваат дека пропуштањето на појадокот може да доведе до инфаркт или удар, пишува  „The Sun”. Loading… Експертите велат дека еден од четири возрасни кои го пропуштаат утринскиот појадок, страдаат од висок холестерол и висок крвен притисок. Тие исто така се посклони кон дебелеење и развивање на дијабетес. Јадењето доцнаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Зеленчукот и зачините од семејството на кромидот имаат магични придобивки за здравјето и организмот. Сите тие поседуваат својства кои ги подобруваат функциите на одделни органи и системи и ја прават нивната работа полесна и квалитетна. Loading… Во кромидот се содржат флавоноиди, кои се борат со воспаленијата, слободните радикали и клиничкитеПрочитај повеќе