Спорт (Page 91)

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово остварија нова победа откако викендов на гостински терен во рамките на првата машка ракометна лига го совладаа составот на Преспа од Ресен со резултат 36:30. Доминација во играта кумановци покажаа уште од самиот почеток на средбата па го полнеа голот на домаќините. И покрај големата желба одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово ја забележаа четвртата по ред победа во домашното кошаркарско првенство, откако викендов на гостински терен убедливо го совладаа составот на Вардар со резултат 92:67. Победата на Куманово беше решена уште во првата четвртина од средбата кога со убедливо водство од 16 поени избраниците на Србиновски направија резултатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово вечерва со почеток во 19 часот во рамките на шестото коло од домашното кошаркарско првенство гостуваат кај составот на Вардар, а сите љубители на кошарката истиот ќе можат да го следат преку директен преност на првиот канал на Македонската радио телевизија. Ова е прв натпревар сезонава којПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Мотив за да ја напишам оваа колумна е да им се помогне на ракометарките и да се актуелизира и овој спорт во Куманово. Проблемот е што не се дава доволна помош на нашите ракометарки, освен поддршка од трибините, на ракометарките верувам дека им фали и финансиска поддршка.  Но за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Капитенот на кошаркарскиот клуб Куманово Александар Костоски вчеравечер се прости со публиката во Спортската сала, откако клубот го одведе во победа против екипата на Сигал Приштина. Костоски веќе од денес ќе настапува во дресот на романскиот клуб Питешти со кој го официјализираше својот договор. Костоски важеше за миленик на публикатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово оставарија уште една победа во рамките на БИБЛ лигата откако вчеравечер на домешен терен го сволдаа составот на Сигал Приштина со резултат 86:68 и обезбедија пласман во втората фаза од натпреварувањето.   Loading…   Со три поени бекот на КК Куманово го отвори мечот против косовскиот првак,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 19 часот вечерва на домашен терен кошаркарите на Куманово го пречекуваат составот на Сигал Приштина од Косово во рамките на БИБЛ лигата. Во балканското првенство избраниците на Србиновски се наоѓаат и натаму на првата позиција од А групата со 12 бода, оставајќи го зад себе Берое соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово вчеравечер на гостински терен впишаа повторно пораз во домашното кошаркарско првенство, откаок беа совладани од составот на Фени Индустри со резултат 72:64. Добра игра прикажаа двата тима во првата четвртина која домаќините ја завшрија со минимална предност од еден поен, односно резултат 20:19, откако Магдевски во последнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Александар Костоски по неколкуте сезони минати во Куманово ќе ги напушти редовите на актуелниот вицешампион на Македонија. Репрезентативниот плејмејкер својата кариера ќе ја продолжи во Романија, каде ќе го облече дресот на прволигашот од оваа земја, Пицешти, пишува порталот Екипа. Раководството на романскиот клуб веќе извесно време се интересираше за услугитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во рамките на претпоследното 6то коло од есенскиот дел од Сениорска државна лига за жени во одбојка, на теренот на СОУ „Перо Наков“ утре со почеток од 14:00 часот, натпревар ќе одиграат Одбојкарскиот клуб Сити Волеј Славков и Куманово и ОК универзитет „Гоце Делчев“ од Штип. Со овој натпревар екипатаПрочитај повеќе