Кошарка (Page 71)

Сподели со своите пријатели

Никола Караколев и претстојната сезона ќе заигра во дресот на Кошаркарскиот клуб Куманово, откако деновиве потпиша нов договор со управата. Бекот е второ засилување кое засега е потврдена од првите луѓе на клубот, откако потпис на договорот по петти пат стави и Марјан Јанески. Договорот го потпишал и Марјан СрбиновскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово по една година пауза се враќа на сцената на големата БИБЛ лига, беше објавено денес на офицјалната веб-страна на балканската лига. Куманово до сега три пати има учествувано на оваа балканско првенство, а има остварено врвни резултати. Така во сезоната 2012-2013 стигна до самото полуфинале, каде изгубиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Крилниот центар и актуелен репрезентативец на Македонија и претстојната сезона ќе остане верен на сино-белиот дрес на КК Куманово, откако вчера потпиша нов едногодишен договор.   Loading…   Со договорот ова за Јанески е петта сезона во редовите на вицешампионот, а со тоа го има и најдолгиот стаж во клубот.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Првите луѓе на БИБЛ лигата овие денови се во посета на Македонија, каде остваруваат работни средби со раководството на Македонската кошаркарска федерација, на која се договара продолжување на македонското учество во оваа реномирана балканска лига, пишува порталот Спорт Медиа. Засега Карпош Соколи е сигурен тим за настап, но челниците наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марјан Србиновски и оваа сезона ќе го предводи сино-белиот состав кон нови победи. Поранешниот селектор пристигна минатата година кон средината на сезоната во составот на КК Куманово и тимот го одведе во финалето од домашната лига, каде станаа вицешампиони. Според сите досегашни информации Александар Костоски, Марјан Јанески, Димитар Карџовски иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изабраниците на Александар Ѓорѓевиќ во четвртфиналето од кашаркарскиот олимписки турнир ја совладаа Хрватска со резултат 86:83 (19:20, 19:12, 14:64 и 20:31), па така си обезбедија пласман во полуфинале каде ќе се борат против Австралија. Традицијата на неопобедливите дуели кои ги играа до сега Србија и Хрватска е продолжена и наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Крилниот центар Бојан Трајковски, кој минатата сезона ја заврши во редовите на КК Куманово, но потпиша и за оваа сезона, сепак се предомисли и ќе замине да игра за Сигал Приштина, Косово. Информацијата за неговото заминување како што пренесе порталот СпортМедиа, ја потврдил и тој самиот, додека пак за КумановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бојан Трајковски кој пред околу две недели потпиша за нова сезона во КК КУманово се наоѓа пред суспензија од страна на Македонската кошаркарска федерација поради како што велат непрофесионалниот однос на Трајковски на стартот на подготовките на националниот тим за квалификациите за Европбаскет 2017. Дисциплинската постапка, како што пишува порталотПрочитај повеќе