Атлетичарите на прием кај градоначалникот Дамјановски (фото)

Сподели со своите пријатели

Членовите на Атлетски клуб Куманово, по освојување на Сениорскиот државен куп денеска беа на свечен прием кај првиот човек на градот, Зоран Дамјановски кој им ги честиташе постигнатите успеси и најави дека во скоро време може да очекуваат поголема финансиска помош од Сојузот на спортови од 150.000 до 200.000 денари.

 

Loading...

Во меѓувреме се договаравме со секретарот на сојузот на спортови мене ми е жал што претседателот на сојзуот не е тука отсутен е службено но тука сме секретарот на општината и се бориме на некој начин симболично од буџетот од резервата на сојузот да ве наградиме за вашиот успех, како што направивме и со женскиот одбојкарски клуб кој освои двојна круна, ќе ве подржиме парично во наредниот период со некои средства кои мислим дека ќе бидат во вистина од 150 до 200.000 денари како што се договоривме колку ни е можноста меѓутоа во тој габарит на средства ќе бидете подржани од нас на некој начин да ви ги подобриме услови за работа, за реквизити, опрема и слично за подобро да се подготвувате и да освоите некоја балканска, европска, светска титула, тоа ќе биде голем придонес за промовирање на Куманово – рече Дамјановски.

 

Од управата на клубот се посебно горди што во клубот имаат само спортисти од Куманово, но и дека изградбата на Атлетската патека во Соколана беше од големо значење за подемот на атлетиката во градот.

Сега ни недостасува за поголеми успеси зимски тренизи немаме каде да ги одржува но за тоа понатаму ќе видиме и за тоа нешто да направиме. Ние одиме во Нови Сад, Софија кога би имале услови за зимски тренинзи ќе имаме и поголеми успеси. Да не биде само дека сме шампиони во помладите категории сакаме подообри услови зад а можеме да ја задржиме сениорската екипа, сето тоа ќе го нарпавиме заеднички со сојузот  на спортови, бидејќи тие раснат и почнуваат друг начин на живот – вели Бранко Колевски, член на Управен одбор на АК Куманово.

 

Инаку, куманоските атлетичари изминатиот викенд од Скопје се вратија како апсолутни победници во машка, женска и севкупна категорија од државниот Сениорску куп, а наскоро ги очекуваат и низа меѓународни настапи на кои ќе го претставуваат клубот, но и својот град.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.