БРИКС се проширува: Ќе прими нови членки

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот весник UOL ја објави листата на земји кои ќе се приклучат на економската алијанса БРИКС.

Loading...

Повикувајќи се на предлог-одлуката на актуелниот самит во Јужна Африка, се тврди дека тоа се Аргентина, Иран, Саудиска Арабија, Египет и Обединетите Арапски Емирати.

Односно, сојузот ќе се прошири двапати (сега има пет земји – Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, по чии први букви се нарекува).

Покрај тоа, тие разговараат и за прием на друга африканска земја, која се уште не е прецизирана.

Се наведува дека Бразил и Индија првично се противеле на проширувањето, но потоа потпишале.

Според Фајненшл тајмс, Кина сака да го претвори БРИКС во полноправен геополитички ривал на Г7.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја воведе нови санкции за Северна Кореја