Елена Георгиевска

Сподели со своите пријатели

Македонските поп пејачки Александра Јанева и Наташа Малинкова го објавија својот прв дует насловен „Еуфорија“, за кој имаат снимено и видео запис. Loading… Песната на двете девојки познати по моќните вокали несомнено ќе предизвика вистинска летна музичка еуфорија, бидејќи од прво слушање „влегува во уво“. На социјалните мрежи фановите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поп-пејачката Александра Јанева, препознатлива по својот моќен вокал и фестивалските евергрини, објави нова песна насловена „Ќе се вратам некој ден“. Loading… Талентираната струмичанка за оваа песна изработи и спот. Проектот е во соработка со Панче Касапски (музика и текст), Огнен Неделковски (текст), Иле Спасев (аранжман и продукција) и Ѓорѓи ВацевПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешен ден, бележиме три години од еден од најтрагичните настани кои оваа земја ги памети. Во Диво Насеље во Куманово, изгубивме осум човечки животи, осуммина припадници на полицијата. Овој нечовечки и противдржавен чин не смее никогаш да се повтори, стои во соопштението на МВР. Припадниците на полицијата се тукаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера во 15.55 часот во СВР Куманово, од Итната медицинска помош било пријавено дека на улицата „Егејска Македонија“ дошло до несреќен случај во кој 13-месечно бебе паднало од балкон-информира Министерството за внатрешни работи. Loading… Детето било пренесено во Јавната здравствена Куманово и по укажаната помош било испратено во Детска клиникаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера околу 20.10 часот на регионалниот пат Куманово- Липково патничко возило „Фолксваген Туарег“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Џ.А.(51 години) од село Липково, удрило во запрежно возило во кое бил А.М. (17 години) од Лопате, и 14-годишник од Слупчане, општина Липково. Loading… Од ударот со повреди се здобиле дветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипите на фирмите изведувачи интензивно работат на поставување бекатон на повеќе улици во градот, информираа, надлежните од секторот за урбанизам. Бекатон се поставува на повеќе локации во Куманово. Loading… -Планирано е да се постават околу 2, 5 илјади метри бекатон на неколку локации, информираше помошникот раководител на секторот, Момчило Јовановски.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основното училиште Кочо Рацин учествува на националниот конкурс Еко пакет Македонија 2018-та, која е наменет за развивање на свеста за зачувување на животната средина. Ученици од прво до петто одделение селектираа тетра пак амбалажи и ги искористија за изработка на уметничко дело на тема Зелен транспорт, односно алтернативни превозни средстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одбојкарскиот клуб Куманово се пласираше во финалето на play-off на Сениорската државна лига во одбојка за дами. Во третиот и одлучувачки меч, нашите девојки забележаа победа над екипата на ОК Планет од Скопје со резултат 3:2 . Натпревар каде што одлучуваа нијанси, со многу пресврти во резултатот: ОК Куманово поведеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Културно уметничко друштво „Српски вез“ оваа година одбележува 5 години од своето постоење. По тој повод организира 5-ти Јубилеен Концерт во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, кој ќе се одржи во сабота со почеток од 19 часот. Loading… На самиот концерт покрај сите фолклорни групи, пејачката секција и Оркестарот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера околу 18 часот на улицата „Благоја Думановски“ настанал пожар во дворот од куќата на триесет и деветгодишниот К.Б. при што биле опожарени камион и делови од камион. Loading… Пожарот бил изгаснат, а увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Куманово. Се преземаат мерки за утврдување на причинитеПрочитај повеќе