Аналена Бербок го обвини Путин за терор

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни преговори и дека врши терор.

Loading...

„Како што сега стојат работите, Путин со својот говор во петокот јасно покажа колку е подготвен за преговори“, подвлече Бербок во изјава за дневниот весник „Ное Оснабрикер Цајтунг“.

Според неа, понудата на Путин гласи: „Ви ја одземаме земјата, ги потчинуваме вашите граѓани и потоа можете да ја потпишете“.

Бербок верува дека ова е спротивно на мирот и дека претставува терор и недостаток на слобода.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада испраќа 15 милиони долари за деминирање на Украина